ریسک

همه این را شنیده ایم که ریسک سرمایه گذاری فلان قدر است و زیاده و کمه و اینا. حالا این ریسک و به قول بهعض ها "ریکس" چی هست؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

من سه جور ریسکو میشناسم. ریسک سرمایه گذار، ریسک سهم و ریسک سبد (اگر سبدتونو بازار در نظر بگیرید ریسک بازارم در می آد.)

ریسک سرمایه گذار: به طور ساده میزان ضرری است که شما قبل از سکته کردن حاضرید بدهید. آدما به سه دسته کم ریسک، با ریسک متوسط و پر ریسک تقسیم میشنود. روش تعیین این ریسک هم با یکسری سوالات روانشناسی تعیین میشه. اما میشه از روی زندگی روزمره فهمید که به کدوم دسته متعلقیم. حواستون باشه که همیشه به اندازه ریسکتون ریسک کنین چون در غیر این صورت احتمالاً تا قبل از اینکه معلوم بشه در نهایت سود کردید یا زیان، دوستان حلواتونو خوردن و سود احتمالی هم به ورثه میرسه. خلاصه اینکه واسه 1 تومن سود بیشتر حاضرید چند تومن پولتونو به خطر بندازید؟

ریسک سهم: این مفهوم در حقیقت انحراف معیار بازده سهمه. مثلاً بازده سهم الف و ب به شرح زیر است:

 

سال

بازده سهم الف (%)

بازده سهم ب (%)

1380

30

100

1381

25

20-

1382

32

10

   

در یک نگاه آدم ناوارد بدو بدو میره سهم ب رو میخره میگه بابا سال 80 ، 100% داده، حالا اگه ما هم خریده بودیم الان فلان و بهمان. تازه طبق نظر چارتیستا تاریخ تکرار میشه. پس شاید دوباره 100 رو بزنه. منطقیه؟

بیاین بازده متوسط و ریسک این دوتا رو حساب کنیم. سهم الف 29% داده و ب 30%. تا اینجا بازم ب برده. ولی ریسک الف 5/3 % است و ب 4/62% . میدونین یعنی چی؟ اگه نسبت بازده به ریسک رو حساب کنیم برای الف میشه 04/8 و برای ب میشه 48/0. یعنی سهم الف خیلی محافظه کارانست و ب خیلی پر ریسک. البته این دیگه خیلی اغراق آمیزه ولی در عمل هم میشه.

یه فاکتور دیگه سهم به β معروفه (ریسک سیستماتیک). آخه یادم رفت بگم انواع ریسک داریم که اینم یکیشه. برای بازار میگن β برابر 1 است. حالا اگه β سهم ما از 1 بیشتر باشه سهم از بازار جلوتره یعنی موقع مثبت بودن بازار تند تر بالا میره و موقع منفی بودن هم زودتر سقوط میکنه. سهم با β کمتر از یک هم بر عکسه. سنگین بالا میره، یواشم می افته.

ریسک سبد: روشش رو قبلاً گفتم با کمک MPT است. ولی اصلاً خودتونو ناراحت نکنین. توی همون مطلب نوشته بودم که خیلی ها با این کلمه بیگانه اند!

مشق شب:

از امروز برای اونایی که به طور جدی مطالبو دنبال میکنن (امیدوارم کسی باشه!) یه مشق شب میزارم. جوابو یا توی پیامها بذارین یا Email کنین.

- چند سهم ( یا صنعت) کم ریسک و چند سهم پر ریسک را نام ببرید.

- کی اکثریت سبدمونو سهام با β کم تشکیل بدیم کی با β زیاد.

موفق باشید

 

 

/ 0 نظر / 2 بازدید