نکات اولیه

سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

امروز اولین قدم در راه سهامدار شدن را بیان می کنم:

برای شروع این نکات را به خاطر داشته باشید:

- حداقل 2 سهم بخرید. در این صورت شما ساده ترین سبد سهام را خواهید داشت. نکته مهم در این مورد وجود تفاوت بنیادین بین دو سهم است. اگر همه سهام شما از یک صنعت باشند به شاهکار شما سبد گفته نمی شود، زیرا اصولاً سهام یک صنعت با هم حرکت می کنند. پس اگر یک سیمانی دارید بعدی را مثلاً غذایی بخرید.

- آنقدر سرمایه گذاری کنید که اگر همه را باختید، سطح زندگیتان عوض نشود. پس خانه امیرآبادتان را نفروشید به این امید که با سود سهام، سال دیگه زعفرانیه خانه بخرید! چون ممکن است سال دیگه دروازه غارم خونه گیرتون نیاد.

- حتماً برای خودتان حد پایین بگذارید که اگر قیمت زیر فلان قدر اومد می فروشم. مثلاً من اگر 15% ضرر کردم منتظر آینده نامعلوم رویایی نمیشم فردا سهمو رد میکنم. یک بار به اخطار 15 درصدی توجه نکردم طی 2 روز یک و نیم میلیون ضرر دادم ولی بار دیگه که همه میگفتن نفروش خوب میشه من فروختم اونا هنوز منتظرن خوب بشه!! یادتون باشه سهام آش کشک خاله نیست. جلوی ضررو از هر کجا بگیری منفعته. ولی یادتون باشه منتظر سود مشخص نباشید یعنی بشینید که فلان سهم 50% سود بده. گفتم که دوستام هنوز نشستن!

- هیچگاه به امید یک شبه پولدار شدن وارد نشوید. چون به طمع سود بالا، تحلیل های اشتباه کرده متضرر میشوید. سود معقول راضی کننده از نظر من سالی 40% است که در بورس تهران کاملاً میسر است. اگه بیشتر شد، خدا بده برکت.

- از تاثیر افزایش سرمایه تجمعی غافل نشوید. در پایان سال مالی (حتماً سال مالی داشته باشید)، کل سود را برندارید که فقط سبدتان را ضعیف می کنید. من 10% کل سبد را برداشت میکنم. مابقی سبد را تقویت میکند.

- شاید شده باشد که گاهی از نداشتن پول برای یک خرید پرسود اعصابتان بهم ریخته. چاره ساده است: همیشه درصدی از پولتان را نقد داشته باشید. یا اوراق مشارکت بخرید که در حکم پول نقد است.

- از شایعات دوری کنید. نه بسازید و نه باور کنید. اگر کسی گفت مثلاً صدرا بخر بپرسید چرا. اگه دلیلش منطقی بود قبول کنید. چون تا به حال در مورد سهام نه به کسی الهام شده و نه وحی!

 

فعلاً چیز دیگه ای یادم نمی آد. اگه مطلب دیگه ای بود بعداً مینویسم.

از این هفته در اولین فرصت یکی از سهام سبدم را بررسی میکنم و مطالب را ادامه می دهم.

از خواندن نظراتتان خوشحال میشوم.

شاد سربلند و پربازده باشید.

 

 

/ 0 نظر / 2 بازدید