روشهای تکنیکی بررسی سهام (۵)

در قسمتهای ۱، ٬۲   ۳ و ۴راجع به اصول تحلیل تکنیکی نوشتم. یکی دیگر از نکات مهم هر تحلیل گرفتن بک تست(back test) از آن است. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

از هر روش تکنیکال که استفاده کنید حتماً باید یک دوره زمانی داشته باشید. ساده ترین استراتژی تکنیکال را به یاد دارید؟ با کشیدن میانگین متحرک ساده و دنبال کردن آن قرار بود پولدار شویم! این استراتژی میگوید: میانگین متحرک 20 روزه را بکشید و وقتی قیمت بالای آن رفت بخرید و وقتی زیر آن رفت بفروشید. شاید اولین سوالی که به ذهن شما برسد این است که چرا 20؟ آیا 20 عددی جادویی است؟ 20 بازه یا دوره زمانی مورد استفاده در این استراتژی تکنیکال است.

حال که دیدیم همه استراتژی های تکنیکال دوره زمانی دارند، باید دوره زمانی را استفاده کنیم که سودمان را ماکزیمم کند. برای ماکزیمم شدن سود، باید بازده دوره های زمانی مشخص استراتژی استفاده شده ماکزیمم بوده و تعداد سیگنالهای اشتباه مینیمم باشد. اینجاست که به بک تست احتیاج پیدا میکنیم.

اگر به خاطر داشته باشید گفته بودم که اصل طلایی تکنیکال این است که زمان تکرار میشود و ما باید از حافظه بازار استفاده کنیم. پس میتوان گفت اگر استراتژی ساده ما برای سهمی با بازه زمانی مثلاً 24 در گذشته خوب جواب داده الان هم خوب جواب میدهد؟ جوابی که اکثر فعالین تکنیکال به این سوال میدهند بله است. اما باید بگویم اگر سهم شما در گذشته با بازه 24 خوب جواب داده، شما در بک تست فقط موفق شده اید که گذشته را بهینه کنید و دلیلی ندارد این سهم با این بازه در آینده هم خوب جواب بدهد.

و اما راه حل:

فرض کنید دیتای ما از سال 1379 تا امروز است. راه حل ساده و منطقی این است که شما از سال 1379 تا مثلاً 1381 بازه زمانی را بهینه کرده و عدد بهینه شده را برای سال 1382 اعمال کنید. بازده شما باید بازدهی معقول باشد. سپس 1379 را تا 1382 بهینه کرده و با جواب آن بازده 1383 را بیابید و ...

سوال دوم: فرض کنید من متوجه شدم که سهم الف در یک استراتژی بخصوص با بازده زمانی 30 روزه خوب جواب میدهد. تا کی میتوان به این عدد 30 اعتماد کرد؟ مسلماً 30 عدد جادویی این سهم نیست. اگر توانستید نمودارهای قدیمی (مثلاً دهه 50 میلادی) را بیابید، میبینید با اعمال استراتژی ساده میانگین متحرک میتوانستید سود سرشاری نصیب خود کنید ولی الان با همان استراتژی روی همان سهم جز ضرر چیزی نصیبتان نمیشود. چرا؟ بازار و سهم که ثابتند. پس چه چیز عوض شده است؟ تعداد کسانی که از این استراتژی با اعدادی مشابه یا نزدیک به شما استفاده میکنند. تنها چیزی که یک استراتژی تکنیکال را بی اثر میکند تعداد استفاده کنندگان از آن است.

در مورد شاخص چندی پیش گفتم که شاخص تا حدود 11100 سقوط میکند و بعد احتمال برگشت دارد. دلیل آن را هم سنتی بودن بازار دانستم. در آن زمان در نمودار شاخص الگوی پرچم دیدم. با توجه به مقاله ای که چند ماه پیش خوانده بودم، میدانستم که در بازارهای سنتی هنوز قیمت بعد از تشکیل پرچم به اندازه طول میله پرچم حرکت میکند ولی در بازارهای مدرن این میزان به مقدار 50-70% طول میله است. به همین دلیل هم من 11100 را هدف دانستم که هدف حدود 10800 بود (حدود 120%).

/ 0 نظر / 13 بازدید