میانگین متحرک

یکی از ساده ترین و کارا ترین روشهای چارتیستها در بازارهای فعال و شفاف است. در این روش این گفته که "گذشته چراغ راه آینده است" اثبات میشود. در این روش مانند چارت پایین، در یک نمودار به طور همزمان قیمت روزانه، میانگین قیمت 20 روز و 50 روز گذشته را میکشیم (در اکسل میتوانید با گزینه add trendline به راحتی اینکار را بکنید). همانطور که در نمودار میبینید در moving average که به اختصار MA میخوانم، اولاً نوسانات قیمت حذف شده و ما به سادگی جهت حرکت قیمت را می بینیم. و دوماً با کمک برخورد خطهای دو MA تصمیم میگیریم. وقتی MA20 بالاتر از MA50 رفت می خرید و وقتی زیر آن افتاد میفروشیم. این نقاط در شکل زیر با فلشهای آبی (خرید) و قرمز (فروش) مشخص شده اند. توجه داشته باشید که قیمت روزانه قیمت تعادلی نیست و افتهای شدید بعد از افزایش سرمایه است که در قیمت تعدیلی مشاهده نمیشود. اگر درون دایره مشخص شده را نگاه کنید، اگر طبق آلارم خرید و فروش عمل میکردیم طی 45 روز 5/22% سود کرده بودیم. در این نمودار در بدترین شرایط 7/6% ضرر میکردیم و در بهترین شرایط 5/22% سود.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ذوق نکنید! این روش را برای بازارهای شفاف خیلی توصیه میکنند. نمیگم برای ایران خوبه یا بد ولی یادتون باشه 20 و 50 مال امریکاست. برای ایران 30 و 90 رو پیشنهاد میکنن.

خلاصه این روش در بازار مثبت خوب جواب میده. اگه خواستید یه سهمی بخرید، یه نگاهی به این روش بکنید هم بد نیست.

مطالب بیشتر را هم از اینجا ببینید.

 

مشق شب:

- محل قیمت روزانه نسبت به 2 نمودار MA آیا چیزی رو نشان میدهد یا نه؟ یعنی اگر قیمت روزانه در محل تلاقی خطوط زیر آندو باشد یا بالای آنها فرقی دارد؟

 

پیروز باشید.

/ 0 نظر / 5 بازدید