چه سهمی بخریم

 برای خرید سهم باید تحلیل کرد. تحلیل گرا 2 دسته ان. بنیادگراها و چارتیستا. البته یک سری تحلیل گر آبدوغ خیاری هم داریم که مبنای تحلیل هاشون اوضاع هواست! بنیادگراها مبناشون گزارشات و اخبار است. لازم بذکره که همه ما یه جورایی بنیادگرا هستیم. اما چارتیستا میگن هر اتفاقی توی بازار بیفته آخرش اثرش روی قیمته. پس ما با کمک نمودارها مراقب قیمت هستیم و با کمک انواع روشها (مثل میانگین متحرک و RSI) زمان افزایش قیمتو پیش بینی میکنیم (اکثر این روشها رو میتونین در این سایت ببینین). اشکال بنیادگراها اینه که باید همیشه سرشون توی بازار باشه و به صحت و سقم اخبار وارد باشن. چارتیستا هم 2 تا اشکال دارن. هم از جریان بازار دورن (اتفاقات تا خودشونو توی چارت نشون بده زمان میبره) و هم دلیل تغییرات رو نمیدونن یعنی اصلاً براشون مهم نیست.   

توی ایران روشی که من کار کردم، بد هم نبوده، انتخاب سهم با یک روش نسبتاً بنیادگرایانه و نگهداری آن با یک روش چارتیستی است.

یه راه دیگه هم برای انتخاب سهم هست که من الان با این روش چند تا سهم انتخاب میکنم ببینیم چطورن و بعد اونا رو طی روزهای آینده با روشهای دیگه اونا رو بررسی میکنیم. من در جواب بدست اومده دست نمیبرم. پس هر جوابی بدست اومد، نظر من نیست تا بررسی بشه.

این روش این طوریه که در یک بازه زمانی بسته به نظر شما که به ریسکتون بستگی داره (من معمولاً از 76 میگیرم)، صنایع برتر رو انتخاب میکنیم و توی هر صنعت یک یا دو سهم برترو. حالا من اینکارو میکنم و یه سبد انتخاب میکنم. از 76 تا الان. صنایعی رو انتخاب کردم که بازده سالانشون حداقل 40% (هدف سالانه من) بوده باشه و از هر صنعت 2 سهم پربازده  آوردم. ببینید چی در اومد:

 

سهم

صنعت

بازده سالانه (%)

زامیاد

خودرو

112.3

سایپا دیزل

104.7

سر. توس گستر

واسطه مالی

210.6

بانک اقتصاد نوین

166.6

افست

چاپ

52.6

سیمان تهران

کانی غیر فلزی

96.1

سیمان فارس خوزستان

95.3

چادرملو

کانی فلزی

190.2

معادن منگنز ایران

63.7

صدرا

ساختمان

330.5

عمران فارس

175.7

ساختمان اصفهان

70

خدمات انفورماتیک

نرم افزار

53.8

حالا از فردا اینا رو بررسی میکنیم تا از بینشون ببینیم چیزی در می آد یا نه.  

منتظر نظرات و تحلیل هایتان هستم.

شاد و صبورباشید.

 

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ خرداد ،۱۳۸۳