صدرای محبوب (خصدرا)

 

بازده متوسط 7 سال گذشته

 ۳۵۳/۳

بازده سال گذشته (1382)

 ۲۳۴/۷

بازده از ابتدای سال

۱۲/۱-

بازده به ریسک

 ۰/۵

میزان تحقق EPS (%)

 ۶۳

رشد     (%)EPS

 ۶۳

رشد فروش (%)

 ۴۸

رشد حاشیه سود (%)

 ۱۰

P/E

 ۸/۳

مجموع دارایی (میلیارد ریال)

 ۳۴۶۱/۰۳۹

مجموع بدهی (میلیارد ریال)

 ۲۹۱۲/۱۱۳۰

سرمایه (میلیارد ریال)

 ۵۰۰

ارزش ویژه (ریال)

 ۱۰۸۷

سود بعد از کسر مالیات (میلیارد ریال)

 ۵۶۸/۳۲

درصد پوشش بودجه (3 ماهه)

 ندارد

رتبه نقد شوندگی

 ۳

رتبه بازده

 ۱

 

نسبت به سال قبل دارایی شرکت۵/۸۸٪ ، بدهی۷/۱۱۷٪ و سود بعد از کسر مالیات  ۹/۹۷٪رشد داشته اند. ۲ مشکل اعداد و ارقام: ۱- از اول سال منفيه. ۲- بدهی ۳۳٪ بيشتر از سود رشد کرده که اين مساله در آينده شرکت (اگه نتونه جبران کنه) اثر خيلی بدی ميگذارد.

حالا بریم سراغ چارتها:

 

1.trend:

اصولاً نمودار صدرا مثل چاله چوله های تهرانه! هی بالا پایین میره با یک trend آروم رو به پایین. سرعت افتادن در روزهای اخیر به دلایلی که دیگه همه از گفتنش خسته شدن، بیشتر هم شده.

  

 

2.   candle stick:

در نمودار شمعی 2 حجم بالای معامله دیده میشود که هریک به نظر می آید گروهی از سهامدارانند که از قطار صدرا پیاده شده اند. به منفی های روزانه نگاه کنید. این سهم از نقطه A به این طرف مثل سرسره داره عمل میکنه و تقریباً هرروز منفی خورده. ضمناً توی روز هم آخر وقت فقط خودشو یه ذره بالا بکشه. توی نمودار دوم یه حجم بالای دیگه معلومه که مال حدود 30-35 روز پیشه. اینم یه گروه دیگراند که فروختن.  

 

3. RSI:

به زیر 30 رفته ولی تنها با ابزار RSI به بازار رفتن مثل دوستانی است که تنها با P/E خرید میکنند و همیشه دنبال سهام با P/E 3-4 هستن! نتیجه رو حدس بزنین. گفتم زمانی RSI به درد میخوره که بقیه معیارها هم آلارم بدهند و این به تنهایی چیزی رو نشون نمیده.

4. Support & Resistance و β:

اولین نقطه مقاومت سهم عدد 17111 است که هرچند از قیمت 16539 روز چهارشنبه دور نیست ولی چون عمر این نقطه کوتاه است و فقط چند هفته از تشکیل آن میگذرد، عبور از آن ساده بوده و در صورت عبور اتفاق خاصی نمی افتد. 23427 مهمترین ایستگاه صدراست که رسیدن به آن به این زودیها ممکن به نظر نمیرسد. از طرفی صدرا توی کف است و از نقطه حمایت رد شده، پس افت ادامه دارد. بتای صدرا 5/7 است که برای این روزها مناسب نیست اصلاً.

 

5. :Fundamental

 گفتم از پیرزن همسایمون میگم. میگن جوون که بوده خیلی خوشگل بوده، هزار تا خواستگار داشته و از این حرفا. ولی امروز هیچ نشونی از اون دختری که مردارو دیوونه میکرده نداره. قضیه صدرا هم همینه. درسته که صدرا پربازده ترین شرکت بورسی است. ولی این شرکت امروز توی کماست. صدرای عزیز خیلی ها دیگه عزیز نیست. 6 ماهه گذشته 12%  بازده منفی داشته این سهم. دیگه به کجاش بنازیم؟ من که حوصلم سررفته، فکر کنم ردش کنم.

نکته دیگه اینکه این شرکت بیشتر پروژه هاش جایی هستن که اگه درگیری بشه زود آسیب میبینن. و اگه تحریم اقتصادی بشیم، نفت اولین تهدیده!

شاید به همین دلیله که این شرکتها ایتقدر بتای بالا دارن.

به قول دوستی، شرکتی با وسعت ملی، ریسک ملی هم داره.

البته يادتون باشه که بعضی ها ميگن اين سهم الان توی کفه بخريد. چه ميدونم والله!

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ امرداد ،۱۳۸۳