من و يک دوست گلد کوئستی

دوستی برايم پيام گذاشته بود که:

سلام.خوشحال ميشم به وبلاگ من هم يه سری بزنيد. لطفا با ديد مثبت به مسئله نگاه کنيد. www.pool-dar-shavid.blogfa.com

من هم به وبلاگ ايشان رفتم و بعد از مطالعه نظرم را راجع به گلد کوئست و اصولاْ همه اين بازيهای زير مجموعه دار نوشتم. نوشتم که اصولاْ احتمال اينکه شما بتوانيد ۴ زيرمجموعه بيابيد که فعال باشند نزديک به صفر است. بعد از يکی دو روز ديدم که آن دوست محترم نظر من و سایر مخالفین را پاک کرده اند برايشان نوشتم:

از اینکه به شعور خوانندگانت بی احترامی میکنی و نظرات دیگران را پاک میکنی باید خجالت بکشی. من به شیادی های شما علاقه ای ندارم ولی نظرتت را پاک نکرده ام. از وجدانت خجالت بکش

ايشان هم در وبلاگ من نوشت:

اولا سلام ثانيا من وبلاگمو برای معرفی سيستم درست کردم نه برای اظهارات علمی شما. شما بايد از طرز فکرتون خجالت بکشيد که فکر ميکنيد عقل کل هستيد . شما هنوز فرق تصاعد و احتمالو نميدونيد اونوقت به خودتون اجازه ميديد که بيايد و به ديگران توهين کنيد. مديريت وبلاگ جزو حريم خصو صی وبلاگ نويسه پس لطفا شمايی که ادعای آزادی بيان عقيده رو داريد به عقايد و انيشه های ديگران احترام بگذاريد

حالا آخرين پاسخ من به اين دوست نيمه محترم:

اولاً علیک سلام. دوماً خدا اجرتون بده که سعی دارید به مردم آموزش علمی بدین و اصلاً بدنبال درست کردن زیرمجموعه برای خودتون نیستین و اصلاً در این مورد تبلیغ نمیکنید. من عقل کل نیستم ولی مصر هستم که شما از معنای احتمال بی خبرید و نشان دادن اینکه کسی چیزی را نمیداند توهین نیست. تا به حال اسم تابعhypergeometric را شنیده اید؟ PDF این تابع به صورت زیر است:

 

یکی از معانی این تابع بررسی احتمال وقوع وقایعی است که به صورت مجزا رخ میدهند. در اینجا p  احتمال این است که r برابر r1 باشد. r تعداد موفقیت و n سایز نمونه هاست. p شانس موفقیت هر آزمون وq شانس عدم موفقیت هر آزمون است.

فرض کنید هدف شما این است که از 8 زیرمجموعه خود 4 زیر مجموعه فعال داشته باشید و شانس اینکه هر زیر مجموعه شما فعال باشد را 90% میگیریم. میدانید شانس شما چقدر است؟ تنها 0.3%. حال اگر شما بخواهید از 16 زیرمجموعه خود 8 نفر فعال داشته باشید این شانس دو هزارم درصد است. آیا شما در چنین قماری شرکت میکنید؟

مثالی دیگر: داشتن انتظار سود 40% در بازار بورس تهران در سال کاملاً عملی است. پس چرا وقتی کسی 10 سال است که در این بازار فعال است و با سرمایه یک میلیون تومان وارد شده الان صاحب بیش از 20 میلیون تومان نیست؟ تصاعد عزیز شماست که روی کاغذ این فرد را طی 30 سال میلیاردر نشان میدهد ولی اینجاست که نقش بسیار مهم احتمال روشن میشود. احتمال خیلی مهمتر از تصاعد است زیرا در زندگی واقعی هیچ امری احتمال وقوع 1 ندارد جز برخی واقعیات مثل مرگ.

اشتباه شما این است که وبلاگ نویسی را حریم خصوصی خود میدانید. دوست من وبلاگ نویس آراء و اندیشه هایش را در معرض عموم و روی پر بیننده ترین رسانه (اینترنت) قرار میدهد اگر حریم خصوصی میخواهی میتوانی از دفترهای مخصوص خاطره نویسی (که اتفاقاً قفل هم دارند تا حریم خصوصی نگارنده اساساً حفظ شود) استفاده کنی یا اگر به استفاده از وبلاگ اصرار داری قسمت نظر سنجی را حذف کن تا وبلاگی کر داشته باشی و خود را فارغ از شنیدن نظر مخالف کنی. حتماً میدانی که دایره نظراز دایره مدح و نامه فدایت شوم گسترده تر است و انتقادات را هم شامل میشود.

گفته بودی آزادی اندیشه! آزادی اندیشه یعنی اینکه هر کسی خواست نظرش را بدهد نه اینکه فقط تو حق نظر دادن داشته باشی و حدود 10 نظری را که مخالفت بودند پاک کنی.

در پایان از همه خوانندگانی که مطلب فوق را مطالعه میکنند صمیمانه میخواهم نظرشان را بیان کنند و مطمئن باشند من به آزادی مخالف احترام میگذارم و نظرات شما را پاک نخواهم کرد.    

از اطاله کلام و فرمت عجيب نوشته عذر ميخواهم.

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ شهریور ،۱۳۸٤