روشهای تکنیکی بررسی سهام (۳)

۳. چارتیست ها: اهمیت چارت تا به آنجاست که یکی از معامله گران بزرگ امریکایی میگوید: "تمام اندیکاتورهای نمودارتان را خاموش کنید. فقط و فقط به چارت نگاه کنید. اگر سیگنال خرید یا فروش داد عمل کنید." این بیان مخالف استفاده از اندیکاتورها در تحلیل نیست بلکه اهمیت نمودار را نشان میدهد. چارتیستها در تحلیل نمودار از انواع مختلف نمودار مانند نمودار شمعی و میله ای (که در آنها قیمت های باز، ماکزیمم، مینیمم و بسته مهم هستند) استفاده میکنند و تنها به قیمت بسته شدن در نمودار خطی توجه نمیکنند. در نمودارها چارتیست ها به دنبال مدل هایی میگردند که به تجربه دریافته اند تغییر روند را نشان میدهند. مثلاً یک چارتیست میداند که قیمت از هر طرف یک مثلث (که یک مدل نسبتاً رایج است) بیرون برود، تا مدتی به حرکت خود ادامه میدهد. از مهمترین نقاطی که معمولاً یک چارتیست در اولین قدم شروع به یافتن آن در نمودار میکند، خطوط حمایت و مقاومت هستند(ببینید). اهمیت این خطوط از تاثیر روانی فوق العاده قیمت ها در بازار ناشی میشود. نکته ای که یک خط مقاومت (یا حمایت)  را بسیار پر اهمیت یا کم اهمیت میکند، مدت زمانی است که سهم از آن برگشته است. چون برای رسم یک خط مقاومت 2 نقطه ماکزیمم کافی است، عمر یک خط مقاومت میتواند از کمتر از یک هفته تا سالها باشد (خط مقاومت بعضی سهام در بازار نیویورک بعد از دوشنبه سیاه سال 1987 برای 15 سال حفظ شد) . برای درک دلیل اهمیت مقاومت به مثال زیر توجه کنید:

مثال: فرض کنید خط مقاومت سهم الف ۲۲۰ تومان (R4 در شکل) بوده و این خط ۳ سال است که پا برجاست. این مقاومت میتواند یک مقاومت قوی باشد. چگونه این مقاومت تشکیل شده است؟ هربار که سهم در سه سال گذشته به حوالی ۲۲۰ تومان می رسیده، سهامداران با احتساب اینکه این سهم دیگر به این قیمت ها نمی ارزد (حتماً این جمله را شنیده اید) تعادل میان عرضه و تقاضا را بهم زدند و با فروش سهم قیمت آنرا کاهش دادند. حال تصور کنید بنا به دلایلی (مثلاً یک خبر خوب یا تعدیل مناسب یا هر دلیل فاندانتال یا حتی صرفاً شایعه) عده ای از سهامداران حاضر به پرداخت قیمتهایی بالاتر از ۲۲۰ تومان برای سهم الف شدند. با عبور سهم از ۲۲۰ تومان ،سهامداران متوجه میشوند که سهم الف بالاتر از۲۲۰تومان می ارزد و این قیمت به اصطلاح دیگر سقف نیست و حجم خرید این سهم بالا میرود و قیمت سهم یک حرکت صعودی قوی را آغاز میکند. از آنجا که چارتیست ها به کی کار دارند و نه به چرا، به سادگی می گویند با شکسته شدن خط مقاومت سهم (تا خط مقاومت بعدی) بالا خواهد رفت. در مورد خط حمایت هم عکس این مطلب صدق میکند.

البته اینجا نکته مهم دیگری هم وجود دارد و آن تله مثبت و منفی (ترجمه bull trap and bear trap) است. فرض کنید سهم الف تا ۲۴۰ بالا رفت و ناگهان تمایل سهامداران به سهم برگشت (قرار شد به دلیلش کار نداشته باشیم). در این صورت سهم به سرعت به زیر خط حمایت ۲۲۰ (سهم که از مقاومت عبور کند، خط مقاومت حمایت میشود) برمیگردد. این یک تله مثبت است (bull trap در شکل).

خلاصه چارتیست ها در نمودار دنبال سرنوشت سهم میگردند و گاهی از اوقات هم در مواقعی که سر دوراهی هستند با کمک اندیکاتورها (مثلاً دیورژانس  يک اندیکاتور با قیمت) پیش بینی میکنند.

در قسمت بعد به سیستم های مکانیکال می پردازیم.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ،۱۳۸٤