بازهم شاخص کل

در نمودار semi log شاخص به نظر می آد که حمايت ۱۱۶۴۱ اولين حمايت خوب در مقابل سقوط آزاد شاخص باشه. مسولين که ولش کردن. ما اميدمون اول به خدا و دوم به خطوط حمايت تکنيکاله. بيچاره فاندامنتال هم که داره همش داد ميزنه بابا خبری نيست. بخدا نفت گرونه فعلاْ‌ اقتصاد طوريش نيست. اما کو گوش شنوا؟ فکر کنم تو اين اوضاع کری اپيدمی شده!

نکته:

۱. تحليل شاخص دوست عزيز مهدی علی مددی را بخوانيد و از بودن چنين چيره دستانی در بورس لذت ببريد.

۲. از دوست خوبم فرهاد انتصاری برای داده ها ممنونم.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ تیر ،۱۳۸٤

مردم با منتخب مردم مي گويند

به نقل از: خبرگزاري موج - سعيد تهراني

آقاي دكتر احمدي نژاد ؛
من مي خواهم راي خودم را از شما پس بگيرم

آقاي رئيس جمهور روزي كه كانديد شديد و از درد مردم گفتي ، از فقر گفتي، از فساد گفتي، از عدالت گفتي و گفتي و گفتي، باورم شد كه مردي از جنس مردم آمده كه از حنجره مردم سخن گويد و درد ديرين مردم را يعني عدالت و رفع فقر و تبعيض را فرياد زند.
آن روز از ته دل به جنگ فقر و غنا انديشيدم و به تو با هزاران اميد راي دادم هر چند گفتند جواني و بي تجربه و در اين جهان پر از حيله و توطئه عبور كشتي اين مرز و بوم از اين امواج سهمگين نيازمند ناخدايي پير و با تجربه دارد ولي گفتم كلام حق به ياري حق مي تواند چون داوود به ياري خدا بر جالوت مرد ميدان رزم و جنگ پيروز آيد و بر اين باور به تو راي دادم اما از روزي كه رئيس جمهوري شدي بر بازار بورس چه گذشت.
از آن روز تا كنون يعني چهارم تيرماه تا به امروز شاخص كل از حدود 12 هزار و 500 به زير 11 هزار و 800 رسيده است يعني 6 درصد سقوط شاخص ها و قيمت سهام هم 30 تا 50 درصد ريزش داشته است.
آقاي دكتر ! مي داني كه در حدود 3 ميليون سهامدار جزء كه به هزاران اميد در اين بازار ، سرمايه گذاري نموده اند از همين مردمي هستند كه شما خود را از جنس آنها مي دانيد و براي گسترش عدالت در ميان آنها فرياد زديد.
آقاي دكتر ! مي داني چشم هزاران مردم عادي به قيمت هاي تابلو روزانه بورس است تا پس انداز هاي خود را صرف خريد جهزيه دختران و ادامه تحصيل پسران خود نمايند و كمك معاشي باشد براي هزاران خرج روزگار كه بر آنان تحميل شده است.
آقاي دكتر! اگر چه در ايام تبليغات رياست جمهوري به دروغ شايعه نمودند كه شما با بورس مخالف هستيد و جنابعالي هم بارها در مصاحبه ها نظر مساعد خود را نسبت به بورس اعلام نموده ايد ولي اين مقدار كافي نيست و بايد بيشتر به بورس توجه كنيد و اجازه ندهيد شيريني انتخاب شما در گام مردم و سهامداران حقيقي و جزء تلخ گردد.
اقاي دكتر! نفرمائيد كه هنوز دولت را تحويل نگرفته ام كه ديگر آن موقع، زمان سپري شده و وقت دير است و هميشه بورس و شاخص هاي آن پيشباز تحولات ميرود و بايد از همين حالا فكري كنيد و بورس را از اولويت هاي كاري خود در همين روزها بدانيد و اجازه ندهيد با توجه به جو رواني موجود بيش از اين از سرمايه هاي مردم كاسته گردد.
اقاي دكتر! به هر طريقي كه مي دانستم و مي توانستم آنچه را كه بايد، به شما انتقال دادم و شايد آخرين راهي كه به ذهنم رسيد اعلان در جرايد بود و باور بفرمائيد اگر به داد اين بازار نرسيد كه معاش تعداد زيادي از آحاد مردم به آن وابسته است پس دادن راي بنده حداقل كاري است كه مي توانيد در حق من انجام دهيد.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ،۱۳۸٤

blogrolling

حتماً‌ خيلی پيش آمده به وبلاگی سر بزنيد و ببينيد که وبلاگ به روز نشده است. blogrolling اين مشکل را حل کرده است. برای خواندن اينکه چطوری وبلاگ خود را roll کنيد اينجا را بخوانيد.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ تیر ،۱۳۸٤

شاخص کل

نمی خواهم بد بين باشم ولی با توجه به شکستن حمايت ۱۲۰۴۹ توسط شاخص و سه بار بسته شدن شاخص زير اين قيمت با حجم بالا٬ با عنايت به همه اصول تکنيکال عرض ميشود که :

تا اطلاع ثانوی برای سلامتی شاخص فاتحه مع الصلوات.

خدا اموات همه رو رحمت کنه. شاخص ما هم سر زا رفت. البته بچه اش زنده است. حالا تو اين هيری ويری اسم بچشو نپرسيد وقت نيست.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ تیر ،۱۳۸٤

کتاب تحليل تکنيکال

اين کتاب رو دو تا از بچه ها ترجمه کردن. دستشون درد نکنه. البته کتاب رو من هنوز نديدم ولی اگر به متن مورفی وفادار بوده باشن و ترجمه روانی هم کرده باشن (که با توجه به شناختی که از ايندو دارم حتماْ همينطوره) کتاب خوبی برای کسانی است که به هر دليل از خواندن کتاب مورفی بی بهره مونده بودن. خدا خيرشون بده که لااقل مثل آقای دکتر ک اسم خودشونو نويسنده کتاب جا نزدن.

هرکسی کتاب رو ديده بی زحمت يه کامنت بذاره ببينيم چطوريه

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸٤

نوشی

شايد شما هم از وضعيت ناراحت کننده نوشی شنيده باشيد. مطلبی در وبلاگ پسرم نوشته ام در اين مورد. وظيفه و توان ما متاسفانه فقط اطلاع رسانی است. کار ديگری از دستمان بر نمی آيد. راستی اگر وکيل قابلی می شناسيد که به نوشی کمک کند٬ کار بزرگی انجام داده ايد.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸٤

 

شهادت فاطمه زهرا تسليت باد.

خداوندا طعم تلخ بی مادری را به هيچ کودکی نچشان.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ تیر ،۱۳۸٤

پای استدلاليان

در ابتدا از طولانی شدن مطلب پوزش ميطلبم.

چند روز پيش مطالبی از دوستی خواندم که در نقد تحليلهای اخير گفته بودند. البته با خودشان که صحبت کردم متوجه شدم که منظورشان انتقاد از تحليل نبوده و تحليلهای بی خاصيت و خوش بينانه (و نه واقع بينانه) را هدف قرار داده بودند.

داشتم به اين موضوع فکر ميکردم که چرا اوضاع و احوال اقتصاد ايران مثل خود مردم ايران غير قابل پيش بينی اند. نگوييد به قول ناصر الدين شاه بايد همه چيزمان به همه چيزمان بيايد. نمودار ۱ وضعيت شاخص بورس نيويورک بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ (و تخريب برجهای دوقلو) را نشان ميدهد. جالب است که بازار بعد از اين واقعه بزرگ و وحشتناک حدود ۲ هفته منفی بود و بعد تا دسامبر مثبت. و جالب است که وقتی می خواهند يک دوره مثبت بازار را برای بک تست استفاده کنند٬‌ميگويند اکتبر تا دسامبر ۲۰۰۱!!

شکل ۲ وضعيت شاخص بورس تهران را بعد از پذيرفته شدن ايران در سازمان تجارت جهانی نشان ميدهد. روز ۵ ارديبهشت که دوستان از آن به عنوان عيد اقتصاد ايران ياد کردند و بازار مثبت را انتظار کشيدند ولی نمودار شاخص چيز ديگری نشان ميدهد. چرا؟

نگوييد اقتصاد ايران کجا و اقتصاد امريکا کجا؟ نگوييد به قول ناصر الدين شاه ..... همه اينها را ميدانم. اتفاقاْ اينها خود صورت مساله است نه دليل. چرا اقتصاد ما بايد رو به احتضار باشد در حالی که نفت قيمت بالايی دارد. اشتباه نکنيد من اصولاْ‌معتقدم که نفت جواب زندگی روزمره ما را هم به سختی ميدهد. نفت بايد سرمايه گذاری شود نه به سر سفره مردم آورده شود. جالب است وقتی اوضاع اقتصادی خراب است و قيمت نفت پايين همه تقصير ها از اين (باز هم به قول ناصر الدين شاه) روغن بد بوست ولی وقتی قيمتش بالاست٬‌ چيزهای ديگر بهانه های بهتری هستند.

حالا برويم سر بازار بورس عزيزمان. به قول يکی از دوستان مشکل بورس مشکل بيکاری است. با اين حرف موافقم. بورس عزيز ما چند سالی پول مفت نصيب تقريباْ همه کرد. ۵ سال پيش کربن ۶۰۰ تومانی شروع به حرکت کرد و سال پيش همين ماهها بود که ۳۸۰۰ تومان معامله ميشد. خوب هرکسی هر موقع سوار اين قطار ميشد سود ميکرد. جالب است با هرکسی که صحبت ميکردی فکر ميکرد نوسان گير شده است و تحليل را به سفيدی کشک ميدانست و با نگاه عاقل اند سفيه می گفت: فقط P/E . و با اين تنها ابزار خود در بازار سود هم ميکرد. سهام با بتای بالا ميخريد و به ريش من و شمای تحليل گر ميخنديد که ای بابا پای استدلاليان چوبين بود و از اين حرف ها. از اخبار پشت پرده اش با غرور صحبت ميکرد و ...

ديری نگذشت که آن دوستان عزيز نوسان گير کشتی توفان زده بورس را ديدند که در گرداب سهمگين مذاکرات هسته ای و اوضاع کج و کوله اقتصاد وطنی گير کرده و بالا و پايين می رود. رنگ رخساره شان به سفيدی همان کشک شده و به پيش من و شمای تحليل گر آمده و می پرسيدند: چی کار کنيم؟ می گوييم مگر نگفتم روی سهم پرريسک تک سهم نشويد؟  می بينيم اصلاْ از ريسک و بتا و مفاهيم اوليه هم چيزی نميدانند. ميگويد: دوستم ميگفت در بورس ماهی ۵-۶٪ سود ميگيری. می گوييم آری ولی بورس که دستگاه چاپ پول نيست. قهر ميکند سرمايه اش را بر ميدارد و می رود.

امروز هم عده ای از دوستان کمتر تحليل گر از يک طرف و عده ای که دچار توهم توطئه هستند از طرف ديگر دارند تالار حافظمان را از حافظه مان پاک ميکنند. اينان ميگويند که طرف با بورس دشمن است. طرف هم ميگويد بازار را عمداْ منفی کرده اند به وجهه من ضربه بزنند. به قول سعيد تهرانی آقای احمدی نژاد ما همان مردميم که شما داد حمايت از آنها را سرداديد. ولی کو گوش شنوا!

حال ما چه بکنيم؟ ما دو راه داريم. اول اينکه کاسه کوزه را جمع کنيم و برويم و راه دوم که منطقی تر است اينست که قبول کنيم که اين طبيعت بازار بورس است و بمانيم و ديدمان را بلند مدت تر کنيم و بتای سهاممان را کم کنيم و خلاصه با بازار بسازيم و مطمئن باشيم زمانی اين بازار نابود ميشود که اقتصاد بنيادين ايران نابود شود و آن زمانی است که ايران نابود شده باشد و من فکر نميکنم آن وقت برگه سهم و افزايش سرمايه و حتی پول به کار کسی بيايد.

با اطمينان و چشمان باز قدم برداريم

پی نوشت: گل بود به سبزه آراسته شد. من امروز يک ايميل تهديد آميز از دوستانی دريافت کردم که نامشان برای خيلی ها آشناست. اصرار دارم باز هم بگويم به قول ناصر الدين شاه همه چيزمان بايد به همه چيزمان بيايد. در روز روشن با اسم مشخص و معين تهديد ميکنند و دست آدم به هيچ کجا بند نيست!!

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ تیر ،۱۳۸٤

فتو بلاگ

اين وبلاگ نويسی هم پديده جالبی است. اينکه احساس کنی عده ای نظراتت را می خوانند و منتظر ديدگاهشان ميشوی جالب است. يکی از جنبه های جالب وبلاگ نويسی هم فتوبلاگ است. حال که به قول دوستان سرنوشت بورس در حال ابهام است٬ تصميم گرفتم قسمت فتوبلاگ وبلاگ را راه بياندازم و عکسهايی را که گرفته ام آنجا قرار دهم. لينک فتوبلاگ در ستون سمت راست قرار گرفته است. اگر توانستيد عکسها را ببينيد خوشحال ميشوم نظراتتان را بخوانم. اگر نتوانستيد هم که ....

خوش باشيد و به آينده اميدوار

پ.ن: بنا به اينکه به دلايلی (که نميدانم چيست ولی اميدوارم دليلی باشد و منطقی هم باشد) ديدن سايت فليکر که من فتوبلاگم را در آنجا درست کرده بودم از ايران ممکن نيست! به همين دليل آدرس فتوبلاگ من هم عوض شد! حالا اگر فتوبلاگم حرفه ای نيست ديگر تقصير من نيست. راستی انتظار عکسهای خيلی توپ هم نداشته باشيد. من برای دل خودم عکس ميگيرم و گاهی عکسهايم به هيچ درد نمی خورد!!

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ تیر ،۱۳۸٤

شاخص کل

فعلاْ تحليل شاخص کل توی بورس است!

امين عزيز اين شاخص عزيز و (گاهی)دوست داشتنی فعلاْ در يک کانال منفی مثل سرسره افتاده است و هر دوسه روزی يک تکان کوچولوی مثبت می خورد. به شکل دقت کنيد. اگر در منطقه دايره آبی خط مقاومت شکسته ميشد٬ و البته به قول همه تحليلگران تکنيکی با حجم بالا٬ ميشد به برگشت سهم اميدوار بود. ولی فعلاْ که سهم در کانال منفی حرکت ميکند تا بعد...

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ تیر ،۱۳۸٤

روز سرنوشت

روز سرنوشت آمد و رفت و مردم سرنوشستشان را تعيين کردند! قبل از اينکه شکل و ظاهر اين وبلاگ را به صورت قبليش در آورم٬ دو مطلب ميگويم:

۱. فقط خواستم متذکر شوم که آسياب به نوبت است.....: زمانی که خاتمی ۸ سال آماج حملات و تهمتها بود٬ هردوی اين آقايان سکوت اختيار کرده بودند (شايد سکوت علامت رضاست!). حالا که فقط يکی دو هفته آنها مورد حمله تبليغاتی قرار گرفتند٬ صدای هردوشان در آمد که چرا تهمت.  مطمئن باشيد آنها که به شما توهين کردند هم الان ته صف هستند.

۲. آقای احمدی نژاد٬‌رييس جمهور محترم. لطفاْ از تمام قولهايی که به مردم داديد يک ليست تهيه کنيد و در مقابل ديدگانتان بياويزيد. لازم ميشود.

اين وبلاگ مجدداْ به مساله بورس و سهام و تحليل تکنيکی می پردازد. اميدوارم که به خاکی زدن اين چند وقت را ببخشيد.

با تشکر

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ تیر ،۱۳۸٤

فردا روز سرنوشت است

نامه عباس کيارستمی را بخوانيد.

اين هم در جواب دوست عزيزی که نوشته بود : چه كساني از ايجاد يك دولت مردمي بيمناكند؟

۱- دوست عزيز٬ مردم از آمدن او نمی ترسند. از آمدن طرز برخورد خطرناکی که به همراه او خواهد آمد می ترسند. دوست من٬ احمدی نژاد هم اگر آدم سالمی باشد (که احتمالاْ هست)٬ اطرافيان سالمی ندارد. گفته اند فرد را از اطرافيانش بشناس. چطور انتظار داری از کسانی که طرفداری آيت الله جوادی آملی از هاشمی را بر نمی تابند و به او و بيتش تعرض می کنند (در حالی که مثلاْ‌به اين لباس احترام می گذارند)٬‌نترسم؟ هنوز دور دوم برگزار نشده٬ لباس شخصی ها با موتور و بيسيم به خيابانها آمده اند. ترس ندارد؟

 ۲- بحث ما دولت مردمی يا ضد مردمی نيست. من احمدی نژاد را بعنوان يک مدير لايق قبول دارم ولی هيچ دليلی ندارم که  او را بعنوان يک سياست گذار (که وظيفه رييس جمهور است) بپذيرم.

۳- اگر يادتان رفته است به يادتان می آورم سال ۷۶ را و آنچه که در جريان انتخابات رياست جمهوری در استان اردبيل با حمايت همين آقای احمدی نژاد عليه آقای خاتمی انجام شد. قانون سوم نيوتن را اگر شما از ياد برده باشيد٬ شايد مدل قرآنی اش يادتان باشد که اعمال ما به سوی ما بر می گردند. وقتی شايعه پراکنی و تخريب شخصيت که از سال ۷۶ باب شدو توسط همين ياران مظلوم نمای آقای احمدی نژاد پيگيری شد٬ شروع شود هيچ کس از آن مصون نيست. يادمان باشد که آنچه که بر خود نمیپسندی بر ديگران هم نپسند.

۴- ما از روی کار آمدن حکومت مردمی بيمناک نيستيم ولی بلديم فکر کنيم و با همين فکر بلديم اثبات کنيم که شعارهای آقای احمدی نژاد (لااقل برای مردم) در حد شعار باقی خواهد ماند. شعارهای اقتصادی ايشان به همان مسخرگی شعار ماهی ۵۰ هزار تومان کروبی است فقط زير پوششی از کلمات نهفته است و بايد باز شود تا پوچ بودنش اثبات شود. مگر ما در نخوانده ايم که وفای به عهد چقدر مهم است؟ مگر نمی بينيم که دوستان مجلسی آقای احمدی نژاد هنوز در اثبات يک وعده خود هم موفق نشده اند. نمی گويم آقای احمدی نژاد خدای ناکرده دورغگوست. بلکه ايشان هنوز به زير و بم مديريت کلان وارد نيستند (ميدانی تا به حال حتی يکبار هم در هيات وزيران نبوده است!) و به محض ورود با مشکلاتی روبرو ميشوند که فکرش را هم نمی کردند والا مگر ديگران مشکلات را نمی ديدند؟

دوست من٬ ما با هيچ دولت مردمی مخالف نيستيم و به خواست مردم در روز جمعه گردن می نهيم و منتخب مردم را می پذيريم و مطمئن باش هر ۹ روز يک بحران برايش ايجاد نمی کنيم(حتی اگر ميتوانستيم). اما اين را بدان ما ۲۰ سال طول کشيد تا يک دولت انقلابی را به دولت مردمی تبديل کرديم و بازگشت ما به ۲۰ سال پيش را نميدانم چه بايد گفت؟

اميدوارم کسی بيايد که به فکر امروز و دنيای مردم باشد.  

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ تیر ،۱۳۸٤

شاخص کل

شاخص کل به خط مقاومت قوی خود نزديک ميشود. بايد ديد که اينبار می تواند اين خط را بشکند و يا مجدداْ از آن برمی گردد.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ تیر ،۱۳۸٤

تنها ۲ روز مانده

اينها را بخوانيد:

۱

۲

۳

۴

و بالاخره خاتمی گفت:

رياست جمهوري را به فردي واگذاريم كه در پي پيشرفت و سازندگي باشد

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ تیر ،۱۳۸٤