افشای کابینه احمدی نژاد

به نقل از روزنامه آفتاب

در محافل مختلف از لیست اسامی کاندیداهای کابینه دکتر احمدی نژاد صحبت زیادی در میان است. برخی از اخبار حاکی است مالکیت که پاره ای از سمت ها هنوز قطعی نشده و قرار است بعدا در مورد آن تصمیم گیری شود. لیست نهایی شده تاکنون به قرار زیر است:

وزیر خارجه: دکتر عباسی ابیانه
وزیر کشور: فرهاد نظری
وزیر امور اقتصادی و دارایی: دکتر احمد توکلی یا (ولی الله سیف)
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: حاج کلهر
سخنگوی دولت: حسین شریعتمداری
وزیر آموزش و پرورش: حسین مظفر
وزیر دفاع: شمخانی
وزیر علوم: رحیم پور ازغدی
رئیس سازمان تربیت بدنی: امیر قلعه نوعی
وزیر نیرو: دكتر حسين الله كرم
معاونت امور زنان: نیره اخوان

وزیر صنایع: دکتر ذبیحی
وزارت نفت: مهندس یحیوی
وزیر بازرگانی: الیاس نادران
وزیر تعاون: غفوری فرد
وزیر مسکن: غلامحسین امیری

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٤

اخلاق فراموش نشود

عجب نکات مهمی داشت يادمان می رفت.  بايد با منطق حرف زد. اگر يادتان بيايد يکبار يکی از بزرگان نظام توی نماز جمعه گفت اين وزير خارجه کريه المنظر امريکا و بعد آقای وارن کريستوفر پيام داد که اولاْ من رو خدا اين شکلی خلق کرده به من چه؟ دوم اينکه مگه شما نميگيد برتری به تقواست؟ حالا هم من ميگم نبايد آدم به ظاهر آقای احمدی نژاد کار داشته باشه. نظراتش رو نقد ميکنيم و بعد روز شنبه هر کسی با رای مردم (و نه از طريق ديگه ) انتخاب شد رييس جمهور هممونه و ما هم جهت گيری وبلاگ رو دوباره ميکنيم تحليل تکنيکی سهام (اگه چيزی بمونه) خوبه ؟

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٤

دکتر مظاهری و دو کانديدا

طهماسب مظاهری، وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی به تشریح دو معمای اقتصاد ایران در پیش روی رییس جمهور آینده کشور پرداخت.
طهماسب مظاهری در گفت و گو با خبر نگار اقتصادی خبرگزاری"مهر" با اشاره به نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، دو معمای پیش روی اقتصاد ایران را مطرح کرد و خواستار اعلام برنامه های آینده کاندیدای ریاست جمهوری در این زمینه شد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران، معمای اول پیش روی اقتصاد ایران را بحث درآمدهای کلان نفتی ذکر کرد و گفت: رییس جمهور آینده ایران، با کمک تیم اقتصادی خود در باره این مساله می تواند برنامه هایش را اعلام کند.

مظاهری، افزایش درآمدهای نفتی ایران را در بین سال های 1352 تا 1357 یادآور شد و افزود: در سال 1352، قیمت نفت به یکباره از 2تا 5/2 دلار به حدود 12 دلار رسید و این رنج قیمتی- البته با 3 دلار مثبت و منفی در رقم آن- تا سال 1357 ادامه داشت، ولی دولت آن زمان آمادگی استفاده از آن منبع درآمدی را نداشت و به علت نداشتن برنامه ای مدون برای هزینه کردن این درآمدها، تورم شدیدی بر اقتصاد کشور حاکم شد.

وی ، افزایش قیمت نفت تا بیش از 40 دلار در روزهای اخیر را پدیده ای از جنس افزایش درآمدهای نفتی سال 1352 دانست و تاکید کرد: درصورتی که نظام مدیریتی مناسبی به لحاظ توان فنی و سلامت داشته باشیم، می توانیم با ارایه برنامه های مدون، افزایش درآمد سرشار نفتی را با ارزش افزوده بالاتری به تولید و اقتصاد تزریق کنیم تا دیگر از این طریق تورم کشور رشد پیدا نکند.

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: درصورتی که رییس جمهور آینده ایران برنامه مدونی برای هزینه کردن درآمدهای نفتی نداشته باشد، خاطرات تلخ گذشته افزایش درآمدهای نفتی و افزایش شدید نرخ تورم کشور بار دیگر تکرار خواهد شد.

مظاهری توضیح داد: مدیریت حاکم بر اقتصاد کشور درسال های بین 1352 تا 1357 به علت نداشتن برنامه مدون برای هزینه کردن درآمدهای نفتی، علاوه بر اعطای وام های کلان به کشورهایی نظیر فرانسه و انگلیس، سهام شرکت های خارجی برای رهایی آنها از ورشکستی را خریداری کرد و بدین تریب، این ثروت ملی که نصیب کشور شده بود را به چوب حراج گذاشت.

وی دو پرسش از رییس جمهور آینده ایران کرد و گفت: سئوال اول این که، تحلیل وی و تیم اقتصادیش از آینده قیمت نفت چیست و آیا قیمت نفت از بیش از 40 دلار به حدود 28دلار کاهش خواهد یافت . اگر پاسخ مثبت باشد، وی چه برنامه های برای وضعیت بحرانی اقتصاد در آن شرایط خواهد داد.

این استاد دانشگاه سئوال دوم خود را این طور مطرح کرد: اگر تحلیل رییس جمهور آینده این است که قیمت نفت در حدود 40 دلار باقی خواهد ماند، چه برنامه ای برای هزینه کردن اختلاف تفاوت قیمت 40 با 28 دلار خواهد داشت تا بار دیگر شاهد رشد تورم با این افزایش درامد نباشیم.

وی، به 80 میلیون بشکه در روز نفت تولیدی جهان در حال حاضر اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی جهان، پیش بینی تقاضای 120 میلیون بشکه در روز تا 15 سال آینده خواهد بود.

مظاهری، معمای دیگر پیش روی اقتصاد ایران را رشد 8 درصدی اقتصادی تا پایان برنامه چهارم ذکر کرد و گفت: برای تحقق رشد تولید 8 درصدی، تا پنج سال آینده باید میزان کل صادرات و واردات کشور به حدود 160 میلیارد دلار برسد.

وی در این خصوص توضیح داد: در صورتی که کشور رشد مداوم 8 درصدی داشته باشد آنگاه با حجم وسیع تولیدات داخلی مواجه خواهیم شد و این در حالی است که توانایی قدرت خرید مردم برای مصرف کالاها و خدمات تولیدی ناشی از رشد 8 درصدی وجود ندارد.

وی اعلام کرد: کاندیداهای ریاست جمهوری باید اعلام کنند که برای چنین معمایی چه راه حلی خواهند داشت.به عبارت دیگر از یک سو کشور نیازمند رشد 8 درصدی است و از سوی دیگر توان داخلی برای جذب این تولیدات نیست.

مظاهری با اشاره به افزایش تولیدات برخی کالاها مانند فرش ماشینی در کشور گفت: همگان دیدیم که با افزایش تولید این گونه کالاها کشور با بحران مصرف مواجه شد و تولید کنندگان ورشکست شدند.

وی تصریح کرد:البته باید زمینه های قدرت خرید در بازار را نیز در این شرایط تامین کرد.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٤

آخرين آرای اقتصادی دکتر احمدی نژاد

هردم از اين باغ بری می رسد

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٤

شرايط بحراني و حمايت از هاشمي

اين مطلب رو بخوانيد و سعی کنيد با زبون مردم کوچه و بازار مشکلات اقتصادی دولت احتمالی احمدی نژاد رو بگين. مشکل ما اطلاح طلبا اينه که فکر ميکنيم فقط با اليت جامعه سرو کار داريم. همين شد که ۵ ميليون هم بيشتر رای نياورديم. بايد به ميان مردم رفت و به زبان مردم با آنها صحبت کرد. فقط ۴ روز باقی است. بشتابيد که اينبار غفلت بدجوری موجب پشيمانی است!

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ خرداد ،۱۳۸٤

انتخابات و ما

فارغ از اینکه آیا در دور اول به چه کسی رای داده ایم و یا اینکه اصولاً در 27 خرداد پای صندوق آراء رفتیم یا نه، باید برای شرکت در دور دوم انتخابات برنامه داشته باشیم. من در طی مدتی که در این وبلاگ می نویسم سعی کرده ام از سیاست پرهیز کنم  و یا به آن فقط از منظر اقتصاد بنگرم زیرا معتقدم که آنچه که وجه مشترک من و اکثر خوانندگان این وبلاگ است، بورس، سهام و اقتصاد است. و همین دلیل آن بود که من در دور اول انتخابات حتی یک پست سیاسی نیز نداشته باشم.

در دور اول تنوع کاندیداها زیاد بود و نمیشد به سادگی از تاثیر پیروزی هرکدام بر اقتصاد سخن گفت. اما امروز ورق برگشته است. دو کاندیدا به مرحله دوم راه یافته اند که یکی از آنها اصولاً در نظر سنجی ها (جز در موارد معدود) جایی نداشت و بازار سرمایه روی ایشان به عنوان رییس جمهور حتی حسابی بازنمیکرد تا بخواهد به بررسی نظرات اقتصادی ایشان بپردازد. اما امروز بازار سایه ایشان را بالای سرخود احساس میکند. حال باید چه کرد؟

بگذارید در ابتدا به نظرات اقتصادی (و تنها اقتصادی) دو رییس جمهور احتمالی بپردازیم:

هاشمی رفسنجانی

نام ایشان برای بازار سرمایه ما، معنای خروج از محاق را میدهد. آنهایی که سن و سال بیشتری دارند (یعنی از اوایل انقلاب را به خاطر دارند)، میدانند که بورس تهران فعالیت جدی خود را از سال 68 و همزمان با آغاز بکار دولت سازندگی آقای هاشمی از سر گرفت. بعد از انقلاب، دولت میر حسین موسوی با خط مشی اقتصاد دولتی (که در آن بورس بی معناست) و 8 سال دفاع مقدس موانع بزرگ فعالیت بورس بودند. بورس در دوره  ریاست جمهوری ایشان تا سال 74رشد خوبی داشت و دوسال 74 و 75 بازار به دلیل ترکیدن حباب قیمتی بوجود آمده منفی بود تا اینکه سال 76 با حضور خاتمی روح جدیدی به همه کشور در همه ابعاد که اقتصاد هم از آن مستثنی نبود، دمیده شد. دولت سازندگی خصوصی سازی را تنها راه نجات اقتصاد ورشکسته و خسارت دیده از جنگ می دانست و در این راه همت گماشت.

امروز هم هاشمی وعده ادامه همان راه را داده است. هاشمی از اقتصاد، کار و فردایی بهتر برای اقتصاد ایران سخن می گوید. پشتوانه سخنان و وعده های هاشمی هم 8 سال دولت اوست و وزرای اقتصادیش هم کم و بیش شناخته شده هستند.

 

احمدی نژاد

این نام را اولین بار مردم اردبیل بعنوان استاندارشان شنیده اند. در جریان رقابتهای انتخاباتی ورود او تعجب همگان را برانگیخت و تقریباً در هیچ نظر سنجی نمیشد او را جزء 3 نفر برتر دید. او تنها کسی بود (حتی از میان نامزدهای اصولگرا)  که حتی نامی از رابطه با امريکا نبرد و هدفش را تشکیل دولت کریمه اسلامی می خواند. بعضی اورا رجایی ثانی خواندند و از اهمیت دادن او به ارزشها و تعهد (و نه صرف تخصص) تعریف ها کردند.

اما اصول اقتصادی او چیست؟ تئورسین های اقتصادی احمدی نژاد افرادی مانند دکتر خوش چهره و به تازگی دکتر توکلی هستند (ایشان بعد از حذف قالیباف به اردوگاه احمدی نژاد پیوست). آنچه این دو را معروف میکند، آشتی ناپذیریشان با بورس و بازار مالی است. معروف است که دکتر خوش چهره بورس را مانند ربا حرام می داند و طرح کوپن سهام توکلی را نیز هنوز خیلی ها از یاد نبرده اند.

آقای احمدی نژاد در سخنانی گفته اند که از ثروتمند شدن افراد در جامعه جلوگیری میکنند! این مساله و نظرات اقتصادی تیم ایشان شائبه تحمیل یک اقتصاد نیمه کمونیستی را در صورت انتخاب ایشان در ذهن ها بوجود می آورد. اقتصادی که در آن مالکیت هرچند دولتی نیست ولی از جریان آزاد اقتصادی جلوگیری میشود. اقتصادی که با بورس و بازار مالی سر جنگ دارد. اقتصادی که در آن کلمه "سرمایه دار" بار منفی دارد، فعالیت سالم اقتصادی مشکل است و ... و به همه اینها اضافه کنید نظرات تنش زای ایشان و اطرافیانشان را در سیاست خارجی.

حال چه باید کرد؟ ما برای نجات دادن اقتصادمان از تغییر جهت و افتادن در این ورطه فقط 5 روز فرصت داریم . 5 روز حیاتی. اینکه چطور شد دکتر احمدی نژاد به دور دوم رفت نباید سوال و دغدغه ما باشد. ما اگر به اقتصاد باز و خصوصی معتقدیم باید پشت سر آقای هاشمی چمع شده و از این نوع اقتصاد دفاع کنیم. معتقدم که بسیاری از کسانی که به احمدی نژاد رای دادند و یا رای خواهند داد، به آراء و نظرات سیاسی و ساده زیستی او بیشتر نگریسته اند تا تئوری اقتصادیش. برای همه آنانی که پشت سر او جمع شده اند احترام قایلم چون این یک اصل دموکراتیک است ولی از همه شمایی که این سطور را می خوانید می خواهم به قول حامد قدوسی تلفن را بردارید و دوست و آشنا را مجاب کنید که به هاشمی رای بدهند.

دوستان رای احمدی نژاد 40% است. باید جنبید. اگر امروز رای ندادیم فردا نمیتوانیم و نباید بگویم :"چرا اینطوری شد و حالا چه باید کرد؟" جمعه آخرین فرصت ما برای نجات دادن اقتصاد آزاد در این کشور است. باید تمام توانمان را در این راه بگذاریم. بیایید از فرانسه 2002 یاد بگیریم که با اینکه مردم از بعضی سیاستهای شیراک راضی نبودند ولی برای انتخاب نشدن لوپن همه دست بدست هم دادند و به شیراک رای دادند. جمعه رای ندادن یعنی انتخاب .....

 

آری باتفاق جهان میتوان گرفت

 

شاداب، پرکار، سلامت و پربازده باشید  

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ خرداد ،۱۳۸٤

سراميکهای صنعتی اردکان

اين سهم در يک کانال صعودی حرکت ميکند ولی به خط مقاومت نزديک است. از نظر من بعد از عبور از اين مقاومت (مشخص شده با دايره) با حجم خوب آلارم خريد قوی تر ميدهد.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٧ خرداد ،۱۳۸٤

داده پردازی

وقتي تحليل حبيب عزيز دوست تکنيکال با سوادم را ديدم به سراغ نمودار خودم رفتم و به شجاعتش آفرين گفتم! دليل آن هم اين بود كه من يك دايورژانس مثبت توي سهم ديده بودم حدود 10 روز پيش ولي به دو دليل آنرا مطرح نكردم:

1. اين داده پردازي خيلي به همه حال داده ! ديگه بسه

2. به نظر من سهم درسته که وج داده ولی توی یک کانال بزرگتر منفی داره حرکت میکنه.

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ خرداد ،۱۳۸٤

آلومتک

شکل ۱:

۵ ماهی هست که آلومتک بين ۸۰۰ و ۱۰۰۰ نوسان ميکند. در صورت شکستن موفقيت آميز ۱۰۰۰ تا مقاومت بعدی (شايد ۱۱۰۰) اجازه حرکت دارد.

شکل ۲:

با توجه به سابقه سهم و توانايی آن ميتوان نتيجه گرفت که استاکوستيک اين سهم هر بار که توانسته بين ۲۰ تا ۸۰ را طی کند قيمت سهم حدوداْ ۱۰۰ تومان افزايش داشته است. الان هم که در حدود ۲۰ قرار دارد قيمت سهم حدود ۹۵۰ است. پس اگر موفق به رسيدن به حدود ۸۰ بشود قيمت سهم ميتواند تا ۱۰۵۰ حرکت کند. ضمناْ همين نتيجه را ميتوان در مورد RSI هم گرفت.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٢:٢٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ،۱۳۸٤

شاخص

شاخص کل به نظر می آيد از کانال نزولی (کانال قرمز) خارج شده و در يک side way (کانال زرد)حرکت ميکند. البته اين هفته شاخص با برخورد به خط مقاومت نسبتاْ‌ قديمی بسته شد. حالا ۲ حالت متصور است:

اول اينکه  بتواند سه روز بالای مقاومت بسته شود که در اينصورت موفق به شکستن اين خط شده و حرکت صعودی آغاز ميشود.

دوم اينکه با برخورد به مقاومت به داخل برگردد (bounce back).

اينکه بالاخره چه اتفاقی می افتد به زمان نياز دارد.

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ خرداد ،۱۳۸٤

پاسخ

دوستی در مورد دو سهم مهرکام پارس و سایپا آذين برای دوره ۶ ماهه پرسيده بودند:

مهرکام:

در نمودار هفتگی درحال تشکيل مثلث است که اگر اين الگو تشکيل شود (البته در کنار  حجم قابل قبول) ميتوان نقطه هدفی بين ۶۳۰ تا ۶۷۰ را در ميان مدت برای آن ديد.

 سایپا آذين

اين سهم هم در صورت شکستن خط روند منفی (که نشانه های آن از برگشت سهم از حمايت در حال آشکار شدن است) بازهم در صورت همراه بودن با حجم قابل قبول تا حدود ۹۵۰ در ميان مدت امکان رشد دارد.

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱:۳٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ،۱۳۸٤

ریخته گری تراکتور سازی

- برگشت از کف کانال نزولی (حوالی 1710) و حرکت به سمت حدود 2100 بعنوان اولین هدف (شکل ۱)

- تشکیل فرم ستاره ( یا ستاره دوجی) همراه با ستاره (یا ستاره دوجی) صبحگاهی. اینکه از "یا" استفاده میکنم، به دلیل اینست که ستاره دوجی فاقد بدنه می باشد و در اینجا بدنه ما بسیار کوچک است (شکل ۱)

- تشکیل فرم double bottom در نمودار stochastic (شکل۲)

- سیگنال دادن RFI و RSI. (شکل ۳ و ۴)

- حجم معاملاتی بالاتر از متوسط (شکل ۴)

- ضمناً با دید بلند مدت هم یک مثلث در حال تشکیل است (شکل ۴)

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ خرداد ،۱۳۸٤

روشهای تکنیکی بررسی سهام (۴)

اگر خاطرتان باشد در مورد انديکاتوريست ها و چارتيست ها صحبت کرديم و اکنون ادامه مطلب:

۳- مکانیکالها: یکی از تازه ترین روشهای تکنیکی است که بسیار مورد توجه افراد (بخصوص تازه کارها) قرار میگیرد. البته تازه نه از این جهت که اختراع جدیدی است، بلکه به این علت که با توسعه نرم افزارهای تکنیکی امکان بررسی سریع بازار با یک سیستم مکانیکی در کمتر از یک دقیقه امکان پذیر است، کاری که در گذشته هفته ها وقت می برد. و اتفاقاً همین دلیل توجه تازه کارها به این روشهاست: پول باد آورده (easy money). تصور کنید بیرون گود بورس ایستاده اید و به داخل مینگرید (زمان هم یک روند صعودی با شیب مناسب است). شما مردمی را می بینید که بورس برایشان معجزه میکند. بازده سالانه کسانی که اطراف شما هستند عالی است. چه میکنید؟ میخواهید سرمایه گذاری کنید ولی بلد نیستید. یکدفعه تبلیغ سمینار یک آقای شیک پوش را می بینید. در سمینار آن آقا (یا یک فرد دیگر) با خوشحالی می گوید :" میخواهید راهی یادتان بدهم که همیشه سود کنید؟ من هم مثل شما بودم. من 24 ساعته کار میکردم ولی الان روزی 2 ساعت کار میکنم و یک مزرعه دارم با یک هواپیما، 15 تا موتور و 10 تا ماشین" همه خوشحال سر تکان میدهند و لابد در ذهنشان خود را سوار بر یک رولز رویس می بینند. در روی یک پرده سفید یک نموداری است که نقاطی روی آن مشخص شده است: خرید و فروش. آنجا به شما نشان میدهند که اگر شما نرم افزار آن آقای شیک پوش را خریده بودید در مدت 1 ماه (پریود زمانی روی نمودار) 20% سود می کردید و شما دارید افسوس می خورید که چرا یکماه پیش اینجا نبودید. آن آقا با منت توضیح میدهد که بله این نمودار را ما برای حرفه ای ها ساختیم ولی حالا به شما هم میدهیم تازه با تخفيف زياد. "کی پول بیشتر می خواد؟" و همه دست بلند میکنند. میگوید :" هروقت خط سبز خط قرمز را قطع کرد، بخرید و هروقت قرمز زیر سبز آمد بفروشید. شما نیازی به محاسبه ریاضی ندارید. من هم بیشتر از دو دوتا بلد نیستم" و در حالی که حیله گری و زیرکی از چشمانش می بارید، سعی دارد خود را یک احمق جلوه دهد. سپس تصاویر مصاحبه با یکسری آدم (به ظاهر خنگ) را نشان ميدهد که همه از کاسبی از این طریق و پولهای فراوانی که بدست آورده بودند حرف ميزنند. ناگهان به دوستش می گويد : بيا الان سهم بخريم همه ببينند. و با اشاره دوستش با تاسف سری تکان ميدهد که وای يادم نبود امروز يکشنبه است و بازار تعطيل!! و از ۵ نفر می خواهد ۵ سهم نام ببرند و او بررسی کند. و همان آقايی که تا ۵ دقيقه پيش می خواست سهم بخرد به سراغ نمودار ماهانه ميرود و از روی خطوط سبز و قرمز (با حذف آنجاهايی که خودش می خواهد بدون ذکر دليل!) همه را قانع ميکند که تحليل کرده! تقریباً همه شرکت کننده ها خوشحالند و در پایان بیش از نیمی از آنها با خوشحالی اعلام میکنند که میخواهند کارشان ول کنند و به اصطلاح day trader شوند! آخر سر هم لابد در حالی که به جان آقای شیک پوش دعا میکنند که بیچاره دارد package 7000 دلاری را 3500 دلار بهشان میدهد، نرم افزار را می خرند که از فردا پول پارو کنند! من تنها کسی هستم که آنجا راجع به back test  و میزان بازدهی دز دوره های زمانی طولانی تر سوال میکنم که با اخم و بی محلی همکاران آقای خوش تیپ فهمیدم :"دخالت بیجا مانع کسب است". راستی در این بازی برنده کیست؟

       ادامه دارد....

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ خرداد ،۱۳۸٤

تولد

امروز دقيقاْ يکسال از اولين نوشته من با عنوان بورس بازار رفاقت است ميگذرد. در اين يکسال با خيلی ها آشنا و دوست شدم و خيلی چيز ها از همه شما ياد گرفتم و با اجازه ميخواهم همه شما رو به عنوان دوستان نديده (و گاهی ديده) خودم به حساب بياورم. اميدوارم که شما هم بيشتر مشارکت کنيد و نظر هم بگذاريد. خلاصه تولد وبلاگ من هم مبارک.

پی نوشت: چشم امسال سعی ميکنم مرتب تر و بيشتر بنويسم.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ خرداد ،۱۳۸٤

دوم خرداد

دو روز پيش دوم خرداد بود. به همين مناسبت قسمتهايی از نوشته خاتمی، اشک ها و لبخندها را نقل ميکنم:

هشت سال پیش ما پاک ترین روح ممکن را بر صندلی نشاندیم. خاتمی در این هشت سال می توانست بی حرمت شود، می توانست رودرروی مردم بایستد، می توانست سووال نکند و پاسخ ندهد. می توانست قدرت و ثروت بخواهد. می توانست همچون همه قربانیان این صندلی نکبت و شوم دیگران را خفه کند و از بودن و ماندنش شادمان باشد، اما خاتمی چنین نکرد. خاتمی علیرغم همه آن کارهایی که نکرد، اما کاری کرد که در تاریخ قدرت ایران بی سابقه است. خاتمی هشت سال شریف ماند. فقط روز دانشگاه را در یک سال قبل به یاد بیاوریم که هر کس از آن دانشجویان هرچه خواستند به او گفتند و خاتمی شرافتمندانه پاسخ شان داد. همین یک روز برای همه تاریخ هشت سال حکومت خاتمی کافی است.

...

25 روز دیگر خاتمی از روی صندلی ریاست جمهوری برخواهد خواست و کسی دیگر از میان همه آنها که نام شان را می دانیم روی این صندلی خواهد نشست. چشم مان را ببندیم و هر کدام از آنها را روی این صندلی فرض کنیم. تازه می فهمیم خاتمی چقدر برای این صندلی بزرگ بود و دیگران چقدر در قیاس با خاتمی کوچکند. حتی می خواهم بگویم از میان همه آنها که موجودند و نه ممکن، از تمام بزرگان ایرانی که در سراسر جهان هستند و ممکن است فرض کنیم می توانند روی صندلی قدرت بنشینند، کدام شان به بزرگی و شرافت در اندازه های خاتمی هستند؟

تا چند روز دیگر جای خالی خاتمی را شاهد خواهیم بود. پس از آن خواهیم فهمید که شرافت خاتمی از اندازه های سیاست ایران بسیار بزرگتر بود و هست و خواهد بود.

سید ابراهیم نبوی
دوم خرداد 1384

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ خرداد ،۱۳۸٤

 

سالروز حماسه فتح خرمشهر از چنگال دشمن پليد بر همه جوانان غيرتمند مبارک باد. 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ خرداد ،۱۳۸٤