جو بازار

هر کی هر چی میخواد بگه، تو اقتصاد میگن بازار اشتباه نمیکنه. یعنی دوست عزیز قبل از خرید سهم بدم برو یه نگاهی به جو بازار بنداز. معلومه اگه سهمی صفی بود، ممکنه درصد بخوره. حالا یه سوال عاقلانه: اگه اینطوره که اسیر دست بازار میشیم و شایعه هر جا بخواد میبرتمون. نشد دیگه، گفتم سهماتو که انتخاب کردی بازارم یه نگاهی بنداز. چطوری؟ ببین جمع دستور خرید و فروش چنده و چقدر بالا یا پایین میفروشن. حتماً یه چیزایی دستتون می آد.

بازار رو دست کم نگیرید توش یه دنیا حرفه

 

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ،۱۳۸۳

Snow ball

سلام

امروز یک تئوری دیگه چارتیستی رو مطرح میکنم.

در این روش شما سرمایتونو به 10 قسمت مساوی تقسیم میکنید. 3 قسمتو به عنوان پس انداز نقد نگه میدارین و 7 قسمت باقیمانده رو به طور مساوی 7 تا سهم می خرید. حالا میشینید کنار!

خرید و فروش:

1. اگه هر سهمی 16% منفی شد، همشو میفروشین. یادتونه گفتم اکثر ما سهمی رو که داره هرروز پایینتر میره به امید آینده نا معلوم هی نگر میداریم. در سهام باید همیشه یه نقطه رو در نظر بگیریم که هرگز بیشتر از اون ضرر رو قبول نکنیم. حالا دلیل این افت میخواهد اشتباه ما توی انتخاب باشه یا هر چی.

2. اگر سهمی 20% سود داد، از محل اون 30% پس انداز، 5% حجم سبد دوباره از اون سهم می خریم و قیمت خرید امروزو پایه قرار میدیم.

3. اگه سهمی طی 3 ماه زیر 8% سود داد، اول گوشا و چشامونو خوب باز میکنیم، اگه دلیل خاصی برای نگهداریش نبود، ردش میکنیم (مثلاً یه خبر خاص یا مجمع ...)

4. یادتون باشه که این روش واسه نگهداری سهمه و برای انتخاب باید از نکته هایی که تا حالا گفتیم استفاده کنیم.

 

من خودم سال اول فقط با این روش کار میکردم و 50% بالاتر از بازار بازده داشتم. حسن این روش سادگیشه و اشکالش کند بودن پاسخش به تغییرات قیمت. یعنی تا قیمت 16% منفی نشه شما به امید برگشت پاش نشستین!

 

خلاصه اینکه روش بدی نیست و امتحانش کنید میشه بهش امیدوار بود. البته بهتره با یکی دوتا روش دیگه قاطیش کنید تا به تغییرات بازار حساستر بشه.

شاد، سربلند و پربازده باشید

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٤:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ،۱۳۸۳

حجم مبنا

یک مطلبی راجع به حجم مبنا نوشته شده در وبلاگ پرویز گیلانی. ترجیح دادم امروز حرف نزنیم و آنرا بخوانیم. خیلی جالب است.

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۳:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ خرداد ،۱۳۸۳

RSI و کربن

سلام

چند روز پیش جایی خواندم یکی گفته بود این هفته کربن بخرید. با خودم گفتم نه بابا. ولی دیدید که دیروز و امروز کربن درصد زد. میدونید طرف از کجا فهمیده بود؟

ابزار تحلیلی داریم به نام Relative Strength Index که به طور مخفف  RSIخوانده میشود. مدتی بود که من فکر میکردم آیا این روش بدرد ایران میخورد یا نه. این روش معتقد است که افزایش قیمت سهم تا جای خاصی ادامه دارد و بعد از آن سهم به دلیل پر شدن ظرفیتش منفی میشود. طبق بررسی های من این روش در مورد اکثر سهام بورس تهران امکان پذیر است. توجه داشته باشید که چون این روش چارتی است، پس کوتاه مدت است.

در این روش سهم بین 0 تا 100 حرکت میکند. در بازار مثبت وقتی RSI سهم از 30 رد شد (به سمت بالا)، زمان خرید است و زمانی که به 70 رسید، زمان فروش است، چون سهم به زودی می افتد. در زیر نمودار RSI کربن را از ابتدای سال 83 تا امروز می بینید. حالا معلوم شد چرا میگن این هفته کربن بخرید. اگه 11 خرداد که RSI از 30 رد شد میخریریم و 18 ام که از 70 رد شد میفروختیم، 15 درصد میبردیم یعنی  روزی 3 درصد! (روز کاری)

البته  نمیگویم اون طرف با این ابزار به این نتیجه رسیده.

شاد و پربازده باشید.

 

 

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ خرداد ،۱۳۸۳

میانگین متحرک

یکی از ساده ترین و کارا ترین روشهای چارتیستها در بازارهای فعال و شفاف است. در این روش این گفته که "گذشته چراغ راه آینده است" اثبات میشود. در این روش مانند چارت پایین، در یک نمودار به طور همزمان قیمت روزانه، میانگین قیمت 20 روز و 50 روز گذشته را میکشیم (در اکسل میتوانید با گزینه add trendline به راحتی اینکار را بکنید). همانطور که در نمودار میبینید در moving average که به اختصار MA میخوانم، اولاً نوسانات قیمت حذف شده و ما به سادگی جهت حرکت قیمت را می بینیم. و دوماً با کمک برخورد خطهای دو MA تصمیم میگیریم. وقتی MA20 بالاتر از MA50 رفت می خرید و وقتی زیر آن افتاد میفروشیم. این نقاط در شکل زیر با فلشهای آبی (خرید) و قرمز (فروش) مشخص شده اند. توجه داشته باشید که قیمت روزانه قیمت تعادلی نیست و افتهای شدید بعد از افزایش سرمایه است که در قیمت تعدیلی مشاهده نمیشود. اگر درون دایره مشخص شده را نگاه کنید، اگر طبق آلارم خرید و فروش عمل میکردیم طی 45 روز 5/22% سود کرده بودیم. در این نمودار در بدترین شرایط 7/6% ضرر میکردیم و در بهترین شرایط 5/22% سود.

ذوق نکنید! این روش را برای بازارهای شفاف خیلی توصیه میکنند. نمیگم برای ایران خوبه یا بد ولی یادتون باشه 20 و 50 مال امریکاست. برای ایران 30 و 90 رو پیشنهاد میکنن.

خلاصه این روش در بازار مثبت خوب جواب میده. اگه خواستید یه سهمی بخرید، یه نگاهی به این روش بکنید هم بد نیست.

مطالب بیشتر را هم از اینجا ببینید.

 

مشق شب:

- محل قیمت روزانه نسبت به 2 نمودار MA آیا چیزی رو نشان میدهد یا نه؟ یعنی اگر قیمت روزانه در محل تلاقی خطوط زیر آندو باشد یا بالای آنها فرقی دارد؟

 

پیروز باشید.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ خرداد ،۱۳۸۳

ریسک

همه این را شنیده ایم که ریسک سرمایه گذاری فلان قدر است و زیاده و کمه و اینا. حالا این ریسک و به قول بهعض ها "ریکس" چی هست؟

من سه جور ریسکو میشناسم. ریسک سرمایه گذار، ریسک سهم و ریسک سبد (اگر سبدتونو بازار در نظر بگیرید ریسک بازارم در می آد.)

ریسک سرمایه گذار: به طور ساده میزان ضرری است که شما قبل از سکته کردن حاضرید بدهید. آدما به سه دسته کم ریسک، با ریسک متوسط و پر ریسک تقسیم میشنود. روش تعیین این ریسک هم با یکسری سوالات روانشناسی تعیین میشه. اما میشه از روی زندگی روزمره فهمید که به کدوم دسته متعلقیم. حواستون باشه که همیشه به اندازه ریسکتون ریسک کنین چون در غیر این صورت احتمالاً تا قبل از اینکه معلوم بشه در نهایت سود کردید یا زیان، دوستان حلواتونو خوردن و سود احتمالی هم به ورثه میرسه. خلاصه اینکه واسه 1 تومن سود بیشتر حاضرید چند تومن پولتونو به خطر بندازید؟

ریسک سهم: این مفهوم در حقیقت انحراف معیار بازده سهمه. مثلاً بازده سهم الف و ب به شرح زیر است:

 

سال

بازده سهم الف (%)

بازده سهم ب (%)

1380

30

100

1381

25

20-

1382

32

10

   

در یک نگاه آدم ناوارد بدو بدو میره سهم ب رو میخره میگه بابا سال 80 ، 100% داده، حالا اگه ما هم خریده بودیم الان فلان و بهمان. تازه طبق نظر چارتیستا تاریخ تکرار میشه. پس شاید دوباره 100 رو بزنه. منطقیه؟

بیاین بازده متوسط و ریسک این دوتا رو حساب کنیم. سهم الف 29% داده و ب 30%. تا اینجا بازم ب برده. ولی ریسک الف 5/3 % است و ب 4/62% . میدونین یعنی چی؟ اگه نسبت بازده به ریسک رو حساب کنیم برای الف میشه 04/8 و برای ب میشه 48/0. یعنی سهم الف خیلی محافظه کارانست و ب خیلی پر ریسک. البته این دیگه خیلی اغراق آمیزه ولی در عمل هم میشه.

یه فاکتور دیگه سهم به β معروفه (ریسک سیستماتیک). آخه یادم رفت بگم انواع ریسک داریم که اینم یکیشه. برای بازار میگن β برابر 1 است. حالا اگه β سهم ما از 1 بیشتر باشه سهم از بازار جلوتره یعنی موقع مثبت بودن بازار تند تر بالا میره و موقع منفی بودن هم زودتر سقوط میکنه. سهم با β کمتر از یک هم بر عکسه. سنگین بالا میره، یواشم می افته.

ریسک سبد: روشش رو قبلاً گفتم با کمک MPT است. ولی اصلاً خودتونو ناراحت نکنین. توی همون مطلب نوشته بودم که خیلی ها با این کلمه بیگانه اند!

مشق شب:

از امروز برای اونایی که به طور جدی مطالبو دنبال میکنن (امیدوارم کسی باشه!) یه مشق شب میزارم. جوابو یا توی پیامها بذارین یا Email کنین.

- چند سهم ( یا صنعت) کم ریسک و چند سهم پر ریسک را نام ببرید.

- کی اکثریت سبدمونو سهام با β کم تشکیل بدیم کی با β زیاد.

موفق باشید

 

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ،۱۳۸۳

يک خبر

سازمان بورس اوراق بهادار تهران اوايل تيرماه طرح "سبد سهام" را که متشکل از سهام شرکت هاي مختلف است براي جذب نقدينگي بيشتر و کاهش ريسک سرمايه گذاري اجرا مي کند.
هدف از اجراي اين طرح جلب سرمايه گذاراني است که اطلاعاتي کافي در باره بورس ندارند تا بتوانند با خريد سبدي متشکل از سهام شرکت هاي مختلف سرمايه خود را در مقابل خطرات ناشي از کاهش قيمت ايمن کنند.
اين طرح براي جذب سرمايه گذاران غيرحرفه اي تهيه شده است و به گفته حسين عبده تبريزي، دبيرکل بورس، مهمترين طرحي است که در بورس اجرا خواهد شد.
اجراي اين طرح دو هفته ديگر آغاز خواهد شد و سازمان بورس تابلوي خاصي را به عرضه سبد سهام اختصاص خواهد داد.
به دلايل ساختاري، از جمله نامشخص بودن وجهه شرعي برخي معاملات رايج در ساير بازارهاي مالي جهان، بخش اعظم معاملات بورس تهران به خريد و فروش سهام عادي شرکت ها اختصاص دارد.

منبع: سايت سازمان بورس اوراق بهادار

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ خرداد ،۱۳۸۳

چند اصطلاح بورسی

حتماً مفاهیمی مثل EPS، P/E، DPS، حجم مبنا، درصد زدن و ... را شنیده اید. اینا یعنی چی؟

EPS: مخفف Earn Per Share است یعنی سودی که به هر سهم تعلق میگیرد (فکر کنم قبل از کسر مالیات). حالا اگر ما 1000 سهم ایران خودرو داریم و EPS این سهم 1108 ریاله یعنی به ما کی و چقدر میده؟

جواب: زمان برگزاری مجمع شرکتها طبق اساسنامه بورس تا 4 ماه از پایان سال مالیه. به همین دلیله که اکثر شرکتها الان میرن مجمع و اصولاً به این وقت سال میگن فصل مجمع. در مجمع آخرین EPS که در گزارش 9 ماهه اومده تعدیل میشه (مثبت یا منفی) و بعد DPS رو اعلام میکنن (DPS یعنی Distribution Per Share) و شما به عنوان سهامدار به اندازه DPS از شرکت طلبکار میشوی که باید تا 8 ماه از پایان مجمع به طلبت برسی. پس شما نه به اندازه 000/108/1 ریال که 000/174 ریال از ایران خودرو میگیری. مابقی هم به شرکت بر میگرده. اونچه سود تقسیمی رو معین میکنه، طرح های آینده شرکته که برای اجراش پول می خواهد.

P/E: حالا قیمت امروزو بر EPS جاری (آخرین اعلامی) تقسیم کن، میشه Price/EPS که مهمترین ابزار خرید خیلی هاست که بیچارشونم کرده. چرا؟ چون اگه 100 رو بر P/E تقسیم کنیم، درصد سود سالانه شرکت بدست می آد. مثلاً ایران خودرو P/Eاش 63/5 است و سود سالیانش میشه 76/17 % . پس با این حساب اگه مثل بعضی ها فکر کنید به جای خرید ایران خودرو بری اوراق مشارکت بخری که بهتره! اونم 17% میده بدون ریسک. ولی اونایی که با P/E میرن توی بازار و میگن سیمانی نمیخریم P/Eاش 15 است و فقط دنبال سهم با P/E 4 هستن که بکنه 25% در سال اشکالشون اینه که نمی دونن یا نمی خوان بدونن قیمت تغییر میکنه. درسته سیمانیا P/E 15 دارن یعنی سود سالیانشون حدود 6 % است ولی بابا توی سال 50 تا 80% افزایش قیمت داشتن. خلاصه اینکه P/E به تنهایی هیچ چیزی رو نشون نمیده. زمانی خوبه که شما EPS سهمو خودت حساب کنی و بعد با کمک اون قیمت شب مجمع سهمو در بیاری. این شرکتا همه P/E زیر 4 و 5 دارن. تصمیم با خودتون که خوبن یا نه:

کشت و صنعت گرگان (2/2)، مهرام (54/2)، ارج، شهاب، محورسازان، پارس سوییچ، کنتور سازی و ....

از طرفی اینا P/E بالا دارن: گاز لوله (85/28)، آریا الکترونیک (26)، بانک اقتصاد نوین (24)، سر معادن فلزات (21) و ...

حالا کدوما بهترن ؟ نمیشه گفت. مثلاً توی کم ها مارگارین هم هست که خوبه و توی زیادا آریا الکترونیک هم هست که خوب نیست. پس اگه یکی گفت فلان رو بخر خوبه چون P/E اش کمه یا زیاده گول نخورید.

حجم مبنا: بعد از مسایل پیش آمده سال پیش سازمان بورس تصمیم گرفت اجازه حرکت آزاد سهام را در طول روز ندهد به همین دلیل حجم مبنا اختراع شد. در فرمول حجم مبنا (حجم مبنا = تعداد سهام شركت * 0.0008)، اگر شرکتی بالاتر از حجم مبنا عرضه و تقاضا داشته باشد، اولین قیمت فردا برابر آخرین قیمت امروز نیست بلکه میانگینی از قیمت های امروز است (چه جوری حساب میکنن نمیدونم!). ولله منم همین قدر میدونم تازه با ترس و لرز نوشتم چون شاید غلط باشه (اگه کسی بیشتر میدونه بگه، خدا عوضش بده)

درصد زدن: بورس تهران از اول چون نوپا بود محدودیت حرکت قیمت داشت. الان این محدودیت 5% ±  است. یعنی سهام بیشتر از این اجازه حرکت روزانه ندارند مگر در 10 روز اول باز شدنشان (مثلاً بعد از مجمع).  زمانی که گفته میشود یک شرکت درصد زده، یعنی ماکزیمم 5% مجاز را زده است و قند در حال آب شدن در دل سهامداران این سهم است.

  

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ خرداد ،۱۳۸۳

MPT

 این روش جزء جدید ترین روشهای تحلیلی است. اگه یادتون باشه گفتیم که 2 تا سهم بخرید که مال یه گروه نباشن. دلیلش به طور ساده این بود که 2 سهم غیر مشابه در یک جهت حرکت نمی کنند. این اساس کار نظریه پرتفولیوی مدرن است. در این روش بعد از کاهش سهام به مثلاً 2 برابر میزانی که قرار است خرید کنید و با داشتن بازده سالهای قبل سهم، میتوانید بین همه آنها کوواریانس بگیرید و درصد هر کدام را مشخص کنید. البته برای این روش (که اصلاً در ایران جا نیفتاده) برنامه هایی در EXCEL هم هست.

خوبی این روش این است که ریسک سبد شما را میدهد. چون ریسک سبد معادل مجموع ریسک شرکتها نیست و از آن کمتر است.

اگر از این روش خیلی سر در نیاوردید اصلاً ناراحت نشوید، چون (بین خودمان بماند) میگویند حتی شرکتهای سرمایه گذاری هم از ریسک سبدشون بی خبرند!

 

شاد باشید و پر بازده

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ خرداد ،۱۳۸۳

تحلیل صنعت: خوب یا بد

اولین روشی که بررسی کردیم روش تحلیل صنعت بود. البته من در نحوه پخش سرمایه در سهام قدری دست بردم. در روش اصلی ما بعد از اطمینان از درستی انتخاب، طبق نظریه MPT (پرتفولیوی مدرن) سرمایه را طوری میان سهام تقسیم میکنیم که ریسک مینیمم شده و یا با ریسک ثابت، بازده ماکزیمم شود.

بحث بر سر کارامدی روش MPT در ایران را بعداً میکنیم. ولی حالا ببینیم این روش (انتخاب صنعت) چه مزایا و معایبی دارد.

مزیت عمده این روش اینست که وقتی صنعتی برتر باشد یعنی تا حدود زیادی بحث نمیدونم دستکاری و سفته بازی و اینا منتفی است. حالا توی صنعت برتر، سهام برتر که دیگه معرکه است.

عیب بزرگ این روش عدم امکان شناسایی تک ستاره هاست. مثلاً همه میدونن که الان تکنوتار داره می تازه ولی این سهم خوب توی الک ما همون اول گیر کرد و رد نشد. چرا؟ چون این بیچاره مثل یه بچه درس خونه که توی یه خونواده بد گیر افتاده! مشکل دیگه این روش اینه که  MPT طبق نظر بعضی ها به درد همه شرایط بازار نمیخوره. خلاصه اینکه برای دید بلند مدت روش خوبیه (حداقل یک سال نگهداری سهام توصیه میشه). اما من خودم توصیه میکنم همه سبدتونو با این روش نخرید.

ان شا الله به زودی راجع به اینکه چه جوری سبدمونو با چند روش تشکیل بدیم هم مینویسم. از ریسکم خواهم گفت.

در انتظار نظراتت و تحلیلاتون دارم یواش یواش پیر میشم.

شاد باشید و پر بازده

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ خرداد ،۱۳۸۳

عکس دار شد

سلام

یه خبر خوب. بالاخره تونستم فایلارو بیارم توی وبلاگ. پس اگه دوست داشتین یه سری مجدداً به یادداشتهای " چند سهم بخریم" و " بازهم سبد سهام" بزنید و مطلبو مجدداً با عکس ببینید.

از اظهار لطف هاتون ممنونم و امیدوارم بتونیم هر روز چیزهای جدیدی از هم یاد بگیریم.

سلامت باشید.

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ،۱۳۸۳

بازی با الک

حالا که تعداد سهامی را که می خواهیم بررسی کنیم کم کردیم به بازی الک ها میرسیم. میدونین که اندازه چشمه الک ها با هم متفاوته و اگه به شما 10 تا الک بدن که مرتب کنید باید اونارو از بزرگ به کوچک روی هم بچینیم. ما هم اینجا همین کارو میکنیم.  

امروز با کمک ابزار دیگری تعدادی از سهام بد را روی الک نگه داشته و دامنه بررسی را تنگ میکنیم.در روش بررسی صنعت شما فقط از یک الک استفاده میکنید. یعنی اگر سهمی از صنعت پر بازده باشد و شرط زیر را هم داشته باشد وارد سبد ما میشود. و اما شرط (الک) امروز:

اگر سهمی طی 7 سال گذشته خوب باشه، چه تضمینی وجود داره که امروزم به همون خوبی 2 سال پیش باشه. پس در دومین گام، بازده سهم را در یک دوره زمانی مشخص بررسی میکنیم. من شخصاً از اول سال مالی تا امروز میگیرم. میتوانید بازده سال یه سال شرکت را هم بررسی کنید و ببینید چقدر فراز و نشیب دارد.

حالا ما اینجا بازه زمانی رو 6 ماهه میگیریم. طبق عرف باید ماهی 3 درصد را زده باشد تا از سوراخ الک ما رد بشه.

نکته مهم: در مورد شرکتهای سرمایه گذاری محتاط باشید، چون بنا به طبیعتشان در اعلام درصد پوشش سود (که بر بازده تاثیر دارد) آزادی عمل بیشتری دارند. یعنی میتوانند کل سود را در مثلاً در گزارش 9 ماهه اعلام کنند.

 

سهم

بازده سالانه (%)

بازده 6 ماهه گذشته (%)

زامیاد

112/3

2/3

سایپا دیزل

104/7

46

سر. توس گستر

210/6

182

بانک اقتصاد نوین

166/6

166/6

افست

52/6

-10/6

سیمان تهران

96/1

-16/1

سیمان فارس خوزستان

95/3

49/5

چادرملو

190/2

36/7

معادن منگنز ایران

63/7

165

صدرا

330/5

-5/1

عمران فارس                            

175/7

175/7

ساختمان اصفهان

70

129

خدمات انفورماتیک

53/8

-15/5

   

خوب تا اینجا شرکتهای حذف شده عبارتند از: زامیاد، افست، سیمان تهران، خدمات انفورماتیک و صدرا. در این تحلیل این سهام را حذف کرده و مابقی خریداری میشود (به ارزش مساوی).

یادتونه راجع به رتبه نقد شوندگی یه چیزایی گفتیم. شما میتونید اگه پولتون زیاده سهمایی که رتبه بالا دارنو حذف کنین. مثلاً من خودم جز در موارد خاص سهم با نقد شوندگی بالای 200 نمی خرم.

پس سبد ساده ما با 8 سهم از 6 صنعت تشکیل شد. حالا تصور کنید این سبد رو اول سال خریده بودید. ببینیم بازده این سبد از اول سال تا 83/3/12چقدر در می آد. بعداً این بازده رو با بازده سایر سبدهایی که درست میکنیم مقایسه خواهیم کرد.

سهم

بازده 3 ماهه گذشته (%)

رتبه نقد شوندگی

سایپا دیزل

32/6

30

سر. توس گستر

90/9

140

بانک اقتصاد نوین

82/5

133

سیمان فارس خوزستان

-9

2

چادرملو

-3/2

14

معادن منگنز ایران

73/9

76

عمران فارس                            

175/5

252

ساختمان اصفهان

100/6

43

 

بازده سبد فوق طی 3 ماه گذشته: 67/9 %

خودم هم فکر نمیکردم اینقدر خوب در بیاد!

 

در بازار منفی هیچ چیزی به اندازه صبر و تصمیمات منطقی و بدور از احساس راه گشا نیست.

پیروز باشید.

 

 

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ خرداد ،۱۳۸۳

چه سهمی بخریم

 برای خرید سهم باید تحلیل کرد. تحلیل گرا 2 دسته ان. بنیادگراها و چارتیستا. البته یک سری تحلیل گر آبدوغ خیاری هم داریم که مبنای تحلیل هاشون اوضاع هواست! بنیادگراها مبناشون گزارشات و اخبار است. لازم بذکره که همه ما یه جورایی بنیادگرا هستیم. اما چارتیستا میگن هر اتفاقی توی بازار بیفته آخرش اثرش روی قیمته. پس ما با کمک نمودارها مراقب قیمت هستیم و با کمک انواع روشها (مثل میانگین متحرک و RSI) زمان افزایش قیمتو پیش بینی میکنیم (اکثر این روشها رو میتونین در این سایت ببینین). اشکال بنیادگراها اینه که باید همیشه سرشون توی بازار باشه و به صحت و سقم اخبار وارد باشن. چارتیستا هم 2 تا اشکال دارن. هم از جریان بازار دورن (اتفاقات تا خودشونو توی چارت نشون بده زمان میبره) و هم دلیل تغییرات رو نمیدونن یعنی اصلاً براشون مهم نیست.   

توی ایران روشی که من کار کردم، بد هم نبوده، انتخاب سهم با یک روش نسبتاً بنیادگرایانه و نگهداری آن با یک روش چارتیستی است.

یه راه دیگه هم برای انتخاب سهم هست که من الان با این روش چند تا سهم انتخاب میکنم ببینیم چطورن و بعد اونا رو طی روزهای آینده با روشهای دیگه اونا رو بررسی میکنیم. من در جواب بدست اومده دست نمیبرم. پس هر جوابی بدست اومد، نظر من نیست تا بررسی بشه.

این روش این طوریه که در یک بازه زمانی بسته به نظر شما که به ریسکتون بستگی داره (من معمولاً از 76 میگیرم)، صنایع برتر رو انتخاب میکنیم و توی هر صنعت یک یا دو سهم برترو. حالا من اینکارو میکنم و یه سبد انتخاب میکنم. از 76 تا الان. صنایعی رو انتخاب کردم که بازده سالانشون حداقل 40% (هدف سالانه من) بوده باشه و از هر صنعت 2 سهم پربازده  آوردم. ببینید چی در اومد:

 

سهم

صنعت

بازده سالانه (%)

زامیاد

خودرو

112.3

سایپا دیزل

104.7

سر. توس گستر

واسطه مالی

210.6

بانک اقتصاد نوین

166.6

افست

چاپ

52.6

سیمان تهران

کانی غیر فلزی

96.1

سیمان فارس خوزستان

95.3

چادرملو

کانی فلزی

190.2

معادن منگنز ایران

63.7

صدرا

ساختمان

330.5

عمران فارس

175.7

ساختمان اصفهان

70

خدمات انفورماتیک

نرم افزار

53.8

حالا از فردا اینا رو بررسی میکنیم تا از بینشون ببینیم چیزی در می آد یا نه.  

منتظر نظرات و تحلیل هایتان هستم.

شاد و صبورباشید.

 

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ خرداد ،۱۳۸۳

روحیه نقد ناپذیری

سلام،

دیروز یکی از دوستان لطف کرده بودند و پیغام گذاشته بودند که نظرم را راجع به سهام خاص هم بگویم. حتماً. امیدوارم تا پایان هفته موفق شوم این کارو کنم. اما یادتون باشه من دارم اینجا خودمو میکشم که بگم اگه یه سهمی واسه سبد من خوبه لزوماً برای سبد شما مناسب نیست. چون به چیزای زیادی مثل حجم سرمایه ، ریسک پذیری و طول سرمایه گذاری بستگی داره. یادتونه روز اول گفتم بورس بازار رفاقته. متاسفانه یه عده اینو نمیفهمند یا نمی خوان بفهمن. اینا فقط میخوان سود کنن حتی به قیمت ضرر بقیه. برید توی تالار، فقط شایعه است. تازگی توی بعضی سایتا هم پر شده که برید این سهمو بخرید 2 هفته ای 20% میزنه و ... قرار شد فقط حرف حسابی رو قبول کنیم. بی انصافی نکنیم. بعضی هاشون درست میگن و دلسوز هم هستن ولی آخه بابا رو کدوم تحلیل و حساب و کتاب. وقتی هم می پرسی بد و بیراه بارت میکنن که از امروز هرچی من گفتم رو نخر. راستی چرا بعضی از ما اینقدر نقد ناپذیریم؟

پاینده باشید

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ خرداد ،۱۳۸۳

چند سهم بخریم

سلام،

حالا که پولهاتونو جمع کردید، میخواهید چند سهم بخرید؟ شاید جواب سوال را به سادگی بتوان داد: 2 سهم. ولی آیا منطقی است که من با دویست هزار تومان سرمایه 2 سهم بخرم و شما هم با دویست میلیون تومان 2 سهم. مسلماً نه. پس چه کنیم؟

من چند سال پیش با 2 سهم شروع کردم. 2 سهم متفاوت با حرکت متفاوت. با زیاد شدن سرمایه ام، تعداد سهام را افزایش دادم. من فکر میکنم اگر سرمایتون زیر 5 میلیونه 3 سهم کافیه. تا 10 میلیون 5 تا 7 سهم و بالای اون تا 15 سهم. بالاتر از 15 سهم توصیه نمیشود. دلیل اصلی افزایش تعداد سهم کاهش ریسک است. با افزایش تعداد تا 10 سهم، ریسک به شدت افت میکند و تا 15 از شدت کمتری برخوردار است و بعد از آن تقریباً ثابت است.

 (برداشت از یکی از سمینارهای استاد آزاد)

 

شاید بپرسید من دلم میخواد 50 تا سهم بخرم، اشکالی داره؟ نه، ولی بررسی 50 سهم، از جنبه های مختلف میدونین چه مکافاتیه؟

نکته کنکوری: با زیاد شدن ارزش سبدتان، به سهامهایی رو کنید که سریعتر نقد میشوند. به قول معروف نسبت نقد شوندگی پایین داشته باشند.مثلاً ایران خودرو همیشه 1 و 2 است. یعنی مثل پول نقده. این عدد رو میتوانید در گزارشات برخی سایتها (مثل پارس پورتفولیو) ببینبد. حالا اگه گفتید چرا؟ سادست. بازار که منفی باشه 5000 سهم ایران خودرو رو میشه سریعتر رد کرد یا فلان سهم با نقد شوندگی 200؟

منتظر نظرات و تحلیل هایتان هستم.

شاد سربلند و پربازده باشید.

 

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ خرداد ،۱۳۸۳

بازهم سبد سهام

سلام

یکی از دوستانم پرسیده بود که چه تضمینی وجود داره که اتفاقاتی که سه سال پیش راجع به فلان سهم افتاد در مورد یه سهم دیگه تکرار نشه. منم جواب دادم راه حل مشکل سبد سهامه (نگید طرف مثل رضا "مارمولکه" که فقط بلد بود بگه هر آدمی یک راه به سوی خدا داره!!!).

در این مورد 2 احتمال هست:

1- اوضاع یک سهم خراب بشه. خوب راه حل معلومه (سبد کذایی!). چون در بدترین شرایط ارزش سهم صفر میشود. حالا خدا وکیلی اگه 20% سبدتون این سهم باشه بیشتر ضرر میکنید یا اگه 100% از اون باشه؟ هر آنی ممکنه که بلایی که سر گیلان پاکت اومد سر هر سهمی بیاد. این شرکت البته بلا رو خودش سر خودش آورد. توی حسابا دست بردن بعدشم چنان سقوطی کردن که نگو. هنوز این سهم توی بعضی سبدا پیدا میشه ولی نمادش از تالار اخراج شده.
2- اوضاع بازار بریزه بهم: اگه یادتون باشه سال 75-76 خیلی ها توی بورس زمین خوردن. چرا؟ بازار رشد کرده بود (البته بادکنکی یعنی بدون افزایش واقعی ارزش قیمتا بالا میرفتن). خلاصه سال 75 بادکنک ترکید و 2 سال بازار منفی بود (بله 2 سال. متاسفانه اطلاعات اون سالهارو پیدا نکردم). حالا چرا همه زمین نخوردن؟ بازار که برای همه یکی بود. پاسخ اینه که تو سالهای قبل بازار اینقدر خوب سود می داد که بعضی از اون خیلی ها از دوست و آشنا پول گرفتن و وعده سود صدی 3و4 دادن. بعدشم بازار که منفی شد، طلبکارا اومدن سراغشون. بقیشم که معلومه. بقیه هم روی زندگیشون قمار کردن. اگه یادتون باشه توی اصول اولیه گفتم که اونقدر پول بیارین که اگه همشم باختین بیچاره نشین.

یه نگاهی به شاخص کل طی 2 ماه گذشته بندازین. کلی بالا و پایین میبینین که هرکدوم میتونستن یکی رو بیچاره کنن.

 حالا شاخص رو توی دوره 7 ساله نگاه کنین .

اون نوسانات کوشن؟ اینقدر کوچکن که ازشون میشه صرف نظر کرد و رفت سراغ جهت بازار که رو به رشده، مگه نه؟ پس 2 تا درس دیگه : با زمان از بازار نوسان گیری کنیم و همیشه توی بازار بمانیم.

شاد سربلند و پربازده باشید.

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ۳:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ خرداد ،۱۳۸۳

نکات اولیه

سلام

امروز اولین قدم در راه سهامدار شدن را بیان می کنم:

برای شروع این نکات را به خاطر داشته باشید:

- حداقل 2 سهم بخرید. در این صورت شما ساده ترین سبد سهام را خواهید داشت. نکته مهم در این مورد وجود تفاوت بنیادین بین دو سهم است. اگر همه سهام شما از یک صنعت باشند به شاهکار شما سبد گفته نمی شود، زیرا اصولاً سهام یک صنعت با هم حرکت می کنند. پس اگر یک سیمانی دارید بعدی را مثلاً غذایی بخرید.

- آنقدر سرمایه گذاری کنید که اگر همه را باختید، سطح زندگیتان عوض نشود. پس خانه امیرآبادتان را نفروشید به این امید که با سود سهام، سال دیگه زعفرانیه خانه بخرید! چون ممکن است سال دیگه دروازه غارم خونه گیرتون نیاد.

- حتماً برای خودتان حد پایین بگذارید که اگر قیمت زیر فلان قدر اومد می فروشم. مثلاً من اگر 15% ضرر کردم منتظر آینده نامعلوم رویایی نمیشم فردا سهمو رد میکنم. یک بار به اخطار 15 درصدی توجه نکردم طی 2 روز یک و نیم میلیون ضرر دادم ولی بار دیگه که همه میگفتن نفروش خوب میشه من فروختم اونا هنوز منتظرن خوب بشه!! یادتون باشه سهام آش کشک خاله نیست. جلوی ضررو از هر کجا بگیری منفعته. ولی یادتون باشه منتظر سود مشخص نباشید یعنی بشینید که فلان سهم 50% سود بده. گفتم که دوستام هنوز نشستن!

- هیچگاه به امید یک شبه پولدار شدن وارد نشوید. چون به طمع سود بالا، تحلیل های اشتباه کرده متضرر میشوید. سود معقول راضی کننده از نظر من سالی 40% است که در بورس تهران کاملاً میسر است. اگه بیشتر شد، خدا بده برکت.

- از تاثیر افزایش سرمایه تجمعی غافل نشوید. در پایان سال مالی (حتماً سال مالی داشته باشید)، کل سود را برندارید که فقط سبدتان را ضعیف می کنید. من 10% کل سبد را برداشت میکنم. مابقی سبد را تقویت میکند.

- شاید شده باشد که گاهی از نداشتن پول برای یک خرید پرسود اعصابتان بهم ریخته. چاره ساده است: همیشه درصدی از پولتان را نقد داشته باشید. یا اوراق مشارکت بخرید که در حکم پول نقد است.

- از شایعات دوری کنید. نه بسازید و نه باور کنید. اگر کسی گفت مثلاً صدرا بخر بپرسید چرا. اگه دلیلش منطقی بود قبول کنید. چون تا به حال در مورد سهام نه به کسی الهام شده و نه وحی!

 

فعلاً چیز دیگه ای یادم نمی آد. اگه مطلب دیگه ای بود بعداً مینویسم.

از این هفته در اولین فرصت یکی از سهام سبدم را بررسی میکنم و مطالب را ادامه می دهم.

از خواندن نظراتتان خوشحال میشوم.

شاد سربلند و پربازده باشید.

 

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ خرداد ،۱۳۸۳

بورس بازار رفاقت است


سلام، من از امروز وبلاگ خودم را آغاز کردم و قصد دارم در آن از تجربیات کوتاه و شاید موثر خودم در بورس بنویسم.

در اولین قدم بورس را اینطور که دیدم تعریف میکنم: بازار رفاقت و نه رقابت. در بیرون این بازار شما در صورت اطلاع از افزایش قیمت یک جنس میتوانید با حفظ این راز سود ببرید ولی اینجا چون شما توان جمع کردن سهام از بازار را ندارید، میتوانید با اطلاع دادن به دیگران، تقاضا را بالا برده و در کنار گود شاهد افزایش قیمت سهم باشید. اگر هم از کمک به دیگران خوشحال میشوید، سوددهی سهمی که شما آن را توصیه کرده اید تشکر دوستان را در پی دارد.

از فردا راه های ورود به بازار را همانگونه که من طی کردم می گویم.

سعی میکنم هر هفته حداقل یک سهم را با هم بررسی کرده و بدور از هیجانات بازار نتیجه بگیریم.

اگر به وبلاگ من سر زدید از خواندن نظراتتان بسیار خوشحال میشوم.

شاد سربلند و پربازده باشید.

 

  
نویسنده : سهامدار جزء ; ساعت ٢:٢٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ خرداد ،۱۳۸۳